وقتی همزمان راه می‌رویم و پیامک می‌زنیم، مسافت‌های ترافیکی را درست تشخیص نمی‌دهیم، کندتر قدم می‌زنیم، تصمیم‌های ضعیف می‌گیریم و از محیط اطراف آگاهی نداریم. احتمالا فکر می‌کنیم کارمان خطرناک نیست اما آمارها و متخصصان چیزی دیگر می‌گویند.

پيامك - sms

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، در خیابان گشت می‌زنید و ناگهان فکر می‌کنید باید تلفن همراهتان را چک کنید. گوشی را از جیبتان درمی‌آورید و یک پیام می‌نویسید و حتی وقتی در خیابان راه می‌روید هم چشمانتان به صفحه موبایلتان دوخته شده است؛ اغلب ما این نوع پیاده‌روی را تجربه کرده‌ایم. این رفتارها باعث شده که قانون‌گذاران در مورد پیاده‌روی و پیامک زدن بحث و گفت‌وگو کنند. در برخی شهرها مانند هونولولو در جزایر هاوایی، رکسبورگ و آیداهو در غرب آمریکا، هم این ماجرا فراتر از بحث‌ و گفت‌وگو بوده و این سبک از پیاده‌روی ممنوع اعلام شده است.

با وجود این‌که رانندگان و وسایل نقلیه بزرگ‌تر باعث بسیاری از تصادفات بوده‌اند، اما می‌توانیم بگوییم که عابران پیاده هم در این میانه بی‌تاثیر نبودند. این‌که قربانیان تصادفات با اتومبیل یا وسایل نقلیه بزرگ را مقصر بدانیم کار درستی نیست، اما باید بدانیم که مسئولیت شخصی هم وجود دارد.

متخصصان روانشناس معتقدند پیامک‌زدن حین راه رفتن نوعی رفتار اعتیادآور است. دیرزمانی است که فناوری ما را به کنترل خودش درآورده است. شاید وقت آن رسیده باشد که ما بتوانیم کنترل فناوری شخصی خودمان را به دست آوریم.

  • چرا حین راه رفتن پیامک می‌زنیم؟

دکتر آدام گزلی در دانشکده علوم اعصاب معتقد است که گرایش‌های ما در زمینه منابع اطلاعاتی، از رفتار حیوانی ما در مورد بقا نشأت می‌گیرد. مغز ما هنگام دریافت اطلاعات،‌ احساس پاداش می‌کند و همین است که دوست داریم اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

  • در چرخه استفاده از موبایل گیر افتاده‌ایم

به گفته متخصصان استفاده از اینترنت به طور کلی اعتیادآور نیست و ممکن است نشانه کارهایی باشد که مردم مجبورند برای آن تلفن همراهشان را چک کنند. اما وقتی افراد موبایل خود را فقط به خاطر افزایش روحیه چک می‌کنند، می‌تواند نشانه‌ای از یک مسئله در حال توسعه باشد.

مطالعات دانشگاه مریلند نشان داده است که صدها مراجعه به اورژانس بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ مربوط به استفاده از تلفن همراه هنگام راه رفتن بوده است. دکتر سوسمان می‌گوید اگر به کوهستان رفتید و احساس آرامش کردید که هیچ، اما اگر به کوهستان رفتید و احساس کردید می‌خواهید زودتر از آن‌جا خارج شوید و از تلفن هوشمندتان استفاده کنید، به سمت اعتیاد پیش می‌روید.

کمپین آگاهی‌رسانی عمومی درباره خطرات پیاده‌روی و پیام کوتاه یکی از پیشنهادات جیم استایر، مدیر اجرایی‌ «خرد رسانه‌» بوده است. او معتقد است که هم پیاده‌ها و هم رانندگان حواسشان پرت موبایل شده است و باید با این اعتیاد مبارزه کرد.

  • چگونه استفاده از موبایل حین راه رفتن را کنترل کنیم؟

۱. دکتر گززلی گفته است که می‌توانید به جای جیب خود، تلفن را در کیف خود بگذارید و بیرون کشیدن آن را مشکل‌تر کنید.

۲. زمانی که عابران پیاده تلفن خود را چک می‌کنند بهتر است دست از راه رفتن بکشند و در یک مکان امن بایستند. همچنین به افرادی که هدفون دارند توصیه می‌شود که حین راه رفتن، صدای آن را کم کنند.

۳. کریس مارچلینو، مهندس سابق اپل که منجر به توسعه آیفون شده است، توصیه می‌کند که وارد تنظیمات تلفن همراه شوید و به غیر از مواردی که برای شما بسیار اهمیت دارد، اعلان برنامه‌ها (نوتیفیکیشن) را غیرفعال کنید و جلوی بمباران چیزهای نامربوط را حین راه رفتن بگیرید.

۴. اپلیکیشن‌هایی در آی‌اواس و اندروید وجود دارد که به طور موقت اعلان‌ها (نوتیفیکیشن) را خاموش می‌کند.

۵. در این زمینه متخصصان تمرینات خودکنترلی را توصیه کرده‌اند. آنها می‌گویند بهتر است از خودمان بپرسیم: آیا من سرنوشت خودم را کنترل می‌کنم یا به فناوری اجازه می‌دهم که آن را کنترل کند؟ و یا آیا می‌خواهم به خودم آسیب وارد کنم؟

ترجمه‌ای کوتاه از nytimes

کد خبر 464131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار