تحقیقات روان‌پزشکان در انگلیس نشان می‌دهد که حدود یک‌چهارم از نوجوانان به حدی به گوشی‌های هوشمند خود وابسته‌اند که این وابستگی برای‌شان شبیه نوعی اعتیاد شده و با مشکلاتی مانند استرس، افسردگی، کمبود خواب و کاهش پیشرفت در مدرسه مرتبط است. 

تلفن همراه نوجوان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل ایسنا، یک مطالعه در دانشگاه کینگز لندن نشان داده که وابستگی یک چهارم نوجوانان به گوشی‌های تلفن هوشمند به معنای این است که آنها در صورت عدم دسترسی مداوم به این گوشی‌ها وحشت‌زده یا ناراحت می‌شوند. 

همچنین، در نتایج این مطالعه مشخص شده است نوجوانان نمی‌توانند زمانی را که صرف گوشی‌های هوشمند می‌کنند، کنترل کنند و هشدار می‌دهد که چنین اعتیادهایی عواقب جدی برای سلامت روان دارند.

در این تحقیق که در مجله روان‌پزشکی BMC منتشر شده، ۴۱ مطالعه را درباره «استفاده مشکل‌آفرین از گوشی هوشمند» مربوط به ۴۲ هزار جوان تجزیه و تحلیل کرده است.

این مطالعه نشان داده است که ۲۳ درصد از نوجوانان رفتارهای شبیه اعتیاد دارند، مانند این‌که در صورت قادر نبودن به استفاده از گوشی‌های هوشمند خود دچار اضطراب می‌شوند و نمی‌توانند زمان استفاده از این گوشی‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنند که به سایر فعالیت‌هایشان آسیبی نرساند.

بر اساس این مطالعه، این رفتار اعتیادگونه می‌تواند با سایر مشکلات مانند استرس، افسردگی، کمبود خواب و کاهش پیشرفت در مدرسه مرتبط باشد. 

به گفته متخصصان، اگرچه این مطالعه اعتیادآور و مشکل‌آفرین بودن گوشی‌های همراه را برای نوجوانان نشان داده، اما هنوز مشخص نیست این اعتیاد ناشی از خود گوشی‌های همراه است یا برنامه‌هایی که افراد از آنها استفاده می‌کنند.

با این حال، نیاز به آگاهی عمومی در مورد استفاده از گوشی‌های هوشمند در کودکان و نوجوانان وجود دارد و والدین باید آگاه باشند که فرزندانشان چقدر از وقت خود را با این گوشی‌ها صرف می‌کنند.

مولف ارشد این مطالعه هشدار داده است که اعتیاد می‌تواند عواقب جدی برای سلامت روان و عملکرد روزانه افراد داشته باشد، بنابراین نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد استفاده مشکل‌آفرین از گوشی‌های هوشمند وجود دارد.

البته متخصصان بر این باورند که استفاده از گوشی‌های هوشمند، علاوه بر مضرات، فوایدی نیز دارد، با این حال باید در نحوه و مدتِ استفاده از آنها دقت کرد.

کد خبر 466964

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها