رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر، ایران را بزرگ‌ترین‌ کشف‌کننده مواد مخدر در سطح جهان اعلام کرد و گفت کشورمان به تنهایی در مقابل مسیر عبور قاچاق مواد مخدر از افغانستان ایستاده و لازم است دیگر کشورهای جهان نیز در این فرآیند به ایران کمک کنند.

مواد مخدر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سردار مسعود زاهدیان درباره برخورد پلیس ایران با قاچاق مواد مخدر به دیگر کشورها و کمک‌های بین‌المللی اظهار کرد: در بحث قاچاق مواد مخدر ما به تکلیف انسانی خودمان عمل می‌کنیم و در حال انجام اقدامات خود متناسب با توانمندی و امکانات موجود هستیم.

وی در مورد ضرورت کمک دیگر کشورهای جهان به ایران در امر مبارزه با مواد مخدر نیز گفت: لازم است همه دنیا و نه فقط اروپایی‌ها بیایند و به ما کمک کنند. امروز ۹۰ درصد تریاک دنیا در افغانستان تولید می‌شود و همین تریاک هم تبدیل به هروئین و مورفین و... می‌شود. مصرف این نوع از مواد در ایران خیلی محدود است و این نشان می‌دهد تولید این مواد به قصد کشورهای دیگر انجام می‌شود اما ایران آن را کشف می‌کند و اجازه عبور به آن را نمی‌دهد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان این که جمهوری اسلامی ایران بزرگ‌ترین کاشف مواد مخدر در جهان است، گفت: ما این اقدامات را از سر وظیفه انسانی خود انجام می‌دهیم و در واقع در مقابل دسترسی بسیاری از شهروندان و جوانان کشورهای اروپایی و... در مقابل قاچاق مواد مخدر ایستاده‌ایم.

سردار زاهدیان در مورد این که آیا تحریم‌ها تاثیری بر روند مبارزه ایران با مواد مخدر خواهد داشت، گفت:‌ ما با تمام توان و تجهیزات‌مان در مقابل قاچاق مواد مخدر ایستادگی خواهیم کرد، اما تحریم‌ها بر تجهیرات و تامین نیازهای ما تاثیر دارد و وقتی نیازهای ما متناسب با حجم کار تعریف نشود، درصد مقاومت ما نیز کاهش پیدا می‌کند و ممکن است از دید ما خارج شود و نتوانیم برخی از آن‌ها را بگیریم. به همین دلیل نیز کشورهای خارجی باید هم تجهیزات به ما بدهند و هم حمایت‌های لازم در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام دهند.

وی در مورد این که آیا تاکنون حمایتی از سوی دیگر کشورها در این زمینه انجام شده یا خیر، خاطرنشان کرد: میزان این کمک‌ها در برابر اقداماتی که ایران انجام می‌دهد، کم است؛ که در واقع دیگر نمی‌توان به آن کمک گفت. این میزان بسیار ناچیز است و فقط کمک‌هایی در تهیه تجهیزات مرکز سپکا - سگ‌های آموزش‌دیده - بود که آن هم از طرف ژاپن بود.

کد خبر 464071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =