وکیل محمدعلی نجفی گفت: با اظهارنظر جدید کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی درباره قتل میترا استاد، ابهامات تازه‌ای به وجود آمده است.

نجفي

به گزارش همشهری آنلاین،  وکیل محمدعلی نجفی می‌گوید دیوان عالی کشور با پذیرفتن ابهامات زیادی در پرونده قتل میترا استاد، ارجاع امر به کارشناسان پزشکی قانونی و اسلحه شناسی را دستور داده است و قاضی دادگاه کیفری یک استان تهران هم دستور بررسی مجدد صحنه و اظهارنظر کارشناسی را صادر کرده است ولی نکته اینجاست که نظریه کارشناسی جدید پرونده قتل میترا استاد باعث بروز ابهامات تازه ای در پرونده شده است.

حمیدرضا گودرزی معتقد است کارشناسان اسلحه شناسی و پزشکی قانونی باید مجددا به ابهامات پرونده پاسخ دهند زیرا ابهاماتی از قبیل شلیک غیرمستقیمی که باعث مرگ میترا استاد شد، در پرونده قتل او تعیین کننده است.

گودرزی تلاش دارد تا اتهام قتل عمد را از موکل خود شهردار اسبق تهران دور کند. البته تا این لحظه او توانسته حکم دادگاه بدوی درباره محکومیت نجفی به قتل عمد را در دیوان عالی کشور نقض کرده و البته با گرفتن رضایت از خانواده مقتول، نجفی را از مجازات جنبه خصوصی جرم برهاند. ولی انگار کار این وکیل دادگستری درباره جنبه عمومی جرم قتل عمد سخت تر شده است.

حمیدرضا گودرزی وکیل نجفی درباره جزئیات کارشناسی جدید روی پرونده قتل میترا استاد و ابهامات تازه‌ای که به وجود آمده با خبرآنلاین گفتگو کرده که بخش‌های مهم آن در زیر آمده است: 

 • یکی از مطالب مهمی که کارشناسان اعلام کرده اند این است که گلوله به موضع سختی برخورد کرده است و به همین خاطر دفرمه شده است.
 • یعنی کارشناسان پذیرفته‌اند گلوله به موضع سختی خورده و از قسمت نوک دفرمه شده است. این موضوع صحت دفاعیات مطرح شده در دادگاه را مبنی بر اصابت گلوله به جسم سخت اثبات می‌کند.
 •  مساله دیگر درباره نحوه شلیک گلوله است که اظهارنظرهای جدیدی شده است. اظهارنظر جدید کارشناسان این است که می‌گویند گلوله به کف دست خورده است و بعد از آن به صورت غیرمستقیم و زاویه دار به قفسه سینه اصابت کرده است.
 • {یعنی قصد مستقیم ضارب در بین نبوده است؟ } این نظریه جدید کارشناسان ثابت می‌کند که ضارب قصد ارتکاب عمدی بر وقوع جنایت نداشته است و شلیک غیرمستقیم و به صورت زاویه دار اصابت کرده است که در مجموع حاکی از کمانه و حرکت غیرارادی گلوله دارد. اگر شلیک مستقیم باشد، از نظر کارشناسان اسلحه، در قسمتی که گلوله وارد می شود، شکل زخم مدور است و اگر غیرمستقیم باشد شکل زخم بیضوی است که در مورد این پرونده شکل زخم در قفسه سینه بیضوی بوده است.  
 • من لایحهای تقدیم دادگاه کرده ام و در آن  ابهاماتی را که به نظر می آمد مفصل اعلام کرده ام تا دادگاه رفع ابهام را به کارشناسان ابلاغ کند و کارشناسان درباره سئوالات جواب بدهند. مثلا این که گلوله ای که به قفسه سینه اصابت کرده، به خاطر قدرت سلاح باید از آن طرف بدن خارج می شد، چرا خارج نشده است؟
 • در بخش دیگری از نظریه هیئت کارشناسی چنین آمده که مرحومه میترا استاد در حال کشمکش عقب عقب رفته و پس از برخورد به وان داخل آن افتاده و سپس گلوله ای که از دست وی خارج شده به صورت غیر مستقیم و زاویه دار به بالای قفسه سینه برخورد کرده است اما این ادعا با مستندات پرونده در تعارض قرار دارد چون دلیلی برای ادعای عقب عقب رفتن و افتادن در وان وجود ندارد. اگر این نظریه صحیح بود و اصابت گلوله در داخل وان رخ داده بود باید آثار خونریزی وسیعی در داخل وان مشاهده می شد در حالیکه جز یک قسمت بسیار خفیف خونی در داخل وان دیده نشده و این در حالیست که سراسر کف حمام خون آلود بوده که نافی نظر کارشناسان است.
   
 • اما اصل قضیه چیست؟  در زمان اصابت گلوله به دیوار یا سقف کمانه رخ داده و گلوله دفرمه شده که فشار و قدرتش کم شده از بالا و به شکل کج وارد قفسه سینه شده و باعث سقوط مرحومه در وان شده است. برای اثبات این موضوع دلایل فراوانی ارائه دادیم اما کارشناسان برای اثبات نظریه شان دلیلی ارائه نداده اند. در حال حاضر دو نظریه در این پرونده وجود دارد.  نظر اول این که یک گلوله به دست خورده و گلوله دیگری ناشی از کمانه به قفسه سینه خورده است. نظر دوم که الان اعلام شده است این است که گلوله ای به دست خورده و  زاویه دار و به شکل غیرمستقیم به قفسه سینه اصابت کرده است. من معتقدم گلوله به محلی سخت تر از دست خورده است. کارشناسان می گویند استخوان دست هم موضع سخت است. من معتقدم گلوله به جایی مانند دیوارها و کاشی ها خورده است.
   
 • نظر کارشناسان این است که یک گلوله به دیوار خورده که کاشی بوده، یکی به بالای وان و دیگری به لبه وان خورده است.  یک گلوله به کمد روشویی اصابت کرده و گلوله پنجم در قفسه سینه کشف شده است. ماموران بررسی صحنه جرم در روز اول، سه اثر گلوله در سقف دیده اند. ما اخیرا فهمیده ایم سقف کاذب بوده است و چون سقف کاذب است و  اگر گلوله به آن بخورد، رد می‌شود.
 • کارشناسان می گویند گلوله هایی که به دیوار خورده، قطعه قطعه شده و قطعاتی از آنها به سقف خورده است. من می گویم به لحاظ شدت اصابت و نوع گلوله ها، باید اینها از سقف کاذب عبور می کرد و وارد فضای بالای سقف می شد. کارشناسان یکی از محل‌های اصابت  گلوله ها به سقف را شکافتند ولی چیزی مشاهده نکردند و تلاشی هم برای یافتن گلوله ها  در سقف انجام نشد. ضمنا یکی دیگر از گلوله ها به لبه وان حمام خورده و به زیر وان رفته است. می شود گفت این گلوله الان هم زیر وان وجود دارد. شخصا نظرم این است که گلوله ای که به دست خورده، همین گلوله است. یعنی گلوله به دست خورده و کمانه کرده و سپس به لبه وان اصابت کرده است. این تفاوت بین دیدگاه هاست که ابهامات پرونده را بیشتر می کند.  
 • اسلحه و گلوله کالیبر ٩ میلیمتری بسیار قدرتمند است اگر به دست خورده و به بدن وارد می شد باید از سمت دیگر بدن خارج می شد، حال که گلوله در بدن متوقف شده است به دلیل برخورد قبلی اش با مانع سخت است که ضربه و قدرتش را کاسته و به همین دلیل نظریه کارشناسان دارای اعتبار علمی نیست.

کد خبر 461929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار