دبیر انجمن‌ متخصصان زنان و مامایی ایران با اشاره به اهمیت ورزش در کاهش پوکی استخوان در میان زنان به‌ویژه پس از یائسگی گفت که کلسیم‌ نیز تنها با ورزش کردن جذب استخوان می‌شود.

كاهش خطر مرگ زناني كه روزانه 7500 قدم برميدارند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر نسیم سنجری با اشاره به روزشمار هفته سلامت بانوان ایرانی که بیشتر بر فعالیت بدنی و تحرک اشاره و تاکید دارد، گفت: پاسخ به این سوال که چرا باید ورزش کنیم، می‌تواند پاسخ موثری باشد. ورزش‌ دستاوردهای مهم سلامتی برای‌ همه و به‌خصوص خانم‌ها دارد. کسانی که‌ ورزش می‌کنند روحیه بهتر و اندام متناسب‌تری دارند، احتمال ابتلای آنها به بسیاری از بیماری‌ها و حتی بعضی از سرطان‌ها کمتر است‌ و عمر طولانی‌تری دارند.

وی با اشاره به این‌که ورزش کردن می‌تواند در بهبود مسائل روحی نیز نقش داشته باشد، افزود: ثابت شده است خانم‌هایی که‌ ورزش می‌کنند کمتر به مشکلات‌ وابسته به استرس مبتلا می‌شوند. همچنین احتمال بروز یا شدت اضطراب در آنها کمتر است و ارتباطات اجتماعی بهتری با محیط دارند و محیط خانوادگی شادتری را پایه‌ریزی می‌کنند.

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر این‌که فعالیت بدنی مناسب جزء‌ جدایی‌ناپذیر یک بارداری سالم است، بیان کرد: خانم‌هایی که‌ ورزش می‌کنند کمتر از سایرین‌ دچار عوارض بارداری مثل دیابت بارداری‌ یا فشار خون‌ بارداری می‌شوند. این زنان راحت‌تر می‌توانند وزن‌گیری‌ بارداری خود را در حد ایده‌آل نگه‌ دارند و احتمال موفقیت آنها در انجام‌ زایمان طبیعی ‌بیشتر است چراکه روحیه بهتری دارند و بعد از زایمان‌ کمتر دچار گردن‌درد و کمردرد می‌شوند و بهتر می‌توانند از نوزاد خود مراقبت کنند.

وی در خصوص نقش ورزش در بهبود عوارض دوران یائسگی گفت: بعد از یائسگی، به علت‌ کاهش تولید هورمون استروژن، امکان ایجاد پوکی استخوان‌ در خانم‌ها بالا می‌رود. ‌برای کاهش‌ روند پوکی استخوان خانم‌های یائسه باید تغذیه مناسب حاوی پروتئین، کلسیم و ویتامین‌ D کافی داشته‌ باشند و از ورزش غافل نباشند. باید بدانیم‌ که‌ کلسیم‌ تنها زمانی روی استخوان‌ها می‌نشیند که استخوان‌ها تحت فشار با فعالیت بدنی قرار گرفته باشند، از این‌ رو ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان ضروری ‌است. به جز این‌که ورزش کردن اثراتی روی کاهش پوکی استخوان‌ دارد، خانم‌هایی که ورزش‌ می‌کنند کمتر از سایرین‌ دچار علائم یائسگی مثل گرگرفتگی و اختلالات روحی و مشکلات خواب می‌شوند.

کد خبر 461757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =