همشهری آنلاین: رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بر اساس مطالعات صورت گرفته، احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد بالاتر از افراد غیرسیگاری است، گفت: درمان این افراد هم طولانی‌تر و گاه ناموفق است.

سیگاری

ایسنا نوشت: دکتر غلامرضا حیدری با بیان اینکه دیابت یکی از ریزفاکتورهای بزرگ و از علل اصلی مرگ و میر در کشور ماست، ادامه داد: بر اساس مستندات جهانی، مصرف دخانیات در بیماران با قند خون بالا منجر به بروز دیابت و افزایش عوارض آن می‌شود و همچنین درمان‌های منجر به کنترل دیابت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و درمان را ناموفق می‌کند. بنابراین با توجه به سنگینی بار بیماری دیابت در کشور، توجه به این مساله از سوی مسئولان و پزشکان ضروری است.

وی با اشاره به این که احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد بالاتر از افراد غیرسیگاری است، به فعالیت‌های مرکز علمی پژوهشی پیشگیری و کنترل دخانیات اشاره کرد و گفت: رسالت اصلی این مرکز تحقیقاتی، ایجاد مستندات قابل قبول علمی در حوزه دخانیات، شیوه‌های درمانی، اثرات، برنامه‌ها و قوانین این حوزه برای ترغیب سیاستگذاران و برنامه‌ریزان برای تدوین و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های مناسب کنترل دخانیات است.

حیدری با بیان اینکه پیرو این رسالت طی یک سال گذشته مسئولیت طراحی چند پروژه بزرگ به مرکز تحقیقات کنترل دخانیات سپرده شد، اظهار کرد: ادغام برنامه‌های ترک دخانیات در بیماران دیابتی، یکی از این طرح‌هاست که نتایج آن به مراحل اجرایی رسیده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح نحوه اجرای این طرح گفت: طی یک برنامه هماهنگ مقرر شده برخی از مطب‌های فعال در زمینه درمان دیابت، ارائه خدمات ترک دخانیات در بیماران دیابتی را در دستور کار خود قرار دهند، در این راستا تاکنون ۱۰۰ مطب فعال در زمینه کنترل دیابت، آموزش‌های لازم را کسب کرده و به ارایه خدمت به مراجعان می پردازند.

 وی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل جدید برای درمان دیابت در افراد سیگاری، ترک مصرف دخانیات باید همزمان با درمان دیابت آغاز شود.

حیدری با اشاره به برخی از عوارض دیابت به مشکلات شبکیه چشم، بیماری‌های کلیوی و عصبی عضلانی اشاره کرد و گفت: درصورت درمان دیابت در افراد سیگاری جلوگیری از بروز این عوارض از شانس بیشتری برخوردار است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، قطع مصرف دخانیات در افراد دیابتی به کنترل و درمان موفق‌تر دیابت کمک می‌کند، بنابراین برنامه‌های ترک سیگار در بیماران دیابتی باید جدی تلقی شود.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برخی از روش‌های درمانی ترک دخانیات به شیوه برخورد با فرد سیگاری، نحوه تست فاگرشتروم، درمان‌های دارویی، رفتار درمانی، داروهای نیکوتینی و غیرنیکوتینی اشاره کرد و افزود: طرح‌های دیگری هم در دست اجرای این مرکز است که یکی از آنها پروژه «مقایسه مصرف یا عدم مصرف سیگار در بیماران قلبی منجر به عمل جراحی قلب باز» است. این طرح با همکاری بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری در حال اجراست و نتایج آن تا پایان سال منتشر خواهد شد.

کد خبر 461477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار