همشهری آنلاین: محققان سوئدی سلول‌هایی را کشف کرده‌اند که دور سلول‌های عصبی وجود دارند و احساس درد را به لایه خارجی پوست بدن انسان منتقل می‌کنند.

سلول‌هاي عصبي

به گزارش مهر به نقل از گاردین، دانشمندان بخش جدیدی از بدن انسان را کشف کرده اند که در احساس درد دخالت دارد. آنها امیدوارند با کمک این کشف جدید بتوانند داروهای مسکن جدیدتری بسازند.

به گفته محققان سلول‌های مخصوصی که دور سلول‌های عصبی احساس درد وجود دارند تا بخش بیرونی پوست انسان کشیده می‌شوند و به حس درد در بدن منجر می‌شوند.

 این کشف نشان دهنده وجود عضو جدیدی در ورای احساس درد است. پروفسور «پاتریک ارنفورس» یکی از مولفان ارشد این پژوهش در انستیتو کارولینسکا سوئد می‌گوید:اکنون سوال اصلی اینجا است که آیا این سلول‌ها به طور واقعی دلیل نوع خاصی از اختلالات مربوط به دردهای مزمن هستند یا خیر.

 محققان در این پژوهش که در ژورنال ساینس منتشر شده، توضیح داده اند ماهیت سلول‌های پوست را بررسی کرده اند. این سلول‌ها تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته بودند. آنها نوعی از سلول‌های Schwann هستند که سلول‌های عصبی را در بر می‌گیرند و به ادامه حیات آنها کمک می‌کنند.

تحقیقات نشان داد سلول‌های مذکور  شکلی شبیه اختاپوس دارند. دانشمندان پس از بررسی بافت‌ها، مجموعه ای از سلول‌ها را کشف کردند که زیر لایه خارجی پوست  قرار دارند. اما این سلول‌های امتداد یافته و انتهای سلول‌های عصبی احساس درد را در بر می‌گیرند. به این ترتیب حس درد به لایه خارجی پوست منتقل می‌شود.

دانشمندان از این کشف بسیار متعجب هستند زیرا تا مدتها تصور می‌شد بخش انتهایی سلول‌های عصبی در پوست هیچ پوششی ندارد. مهمترین کشف این گروه از محققان آن بود که سلول‌های Schwann می‌توانند درد را حس کنند.

کد خبر 451809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار