محمد سرابی: پروژه ایمن‌سازی‌ و رفع خطر گود برج میلاد از ماه آینده اجرا می‌شود تا این گود که در کنار بلندترین سازه شهری پایتخت قرار گرفته است، از فهرست گودهای خطرناک تهران خارج شود.

گود برج میلاد

به گزارش همشهری، ۵ سال پیش قراردادی میان سازمان مشارکت‌های شهرداری و شرکت سرمایه‌گذاری قدر متعلق به بنیاد تعاون ناجا امضا شد. براساس این قرارداد مقرر شد که در فاز ۲ برج میلاد، هتل دوقلوی ۵‌ ستاره‌ای در جوار مرکز همایش‌های برج میلاد ساخته شود.

بنیاد تعاون ناجا بلافاصله بعد از انعقاد قرارداد گودبرداری کرد اما کار به همان شکل رها شد و بنیاد تعاون ناجا نیز دلیل انصراف خود از این پروژه را رفتن شریک چینی خود عنوان و اعلام کرد که به‌دنبال یک شریک است چراکه به‌دلیل مشکلات مالی امکان توسعه پروژه را ندارد.

حال این گود بزرگ به همان شکل رها شده و پایدارسازی که در دیواره‌های آن اجرا شده است نیز نمی‌تواند برای همیشه از گود و احتمال حرکت خاک محافظت کند. چندی پیش مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر با بیان اینکه گود برج میلاد جزو ۲۰۰ گود پرخطر تهران است پیشنهاد کرد:‌ درصورتی که سرمایه‌گذار برای ادامه ساخت فاز ۲ برج میلاد پیدا نشد، این گود ایمن‌سازی‌ و تبدیل به پلازای شهری شود.

اکنون مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران از آغاز عملیات ایمن‌سازی‌ و رفع خطر گود مجاور برج میلاد از اول شهریورماه خبر داد.

مهدی صالحی با اشاره به آخرین وضعیت گودهای پرخطر تهران گفت: براساس سرفصل‌هایی که تهیه کردیم گودهای با درجه اهمیت بالا را در پایش‌ها شناسایی کرده و برای هر کدام که نیاز به رسیدگی و نظارت بیشتر دارند، جلسات خاص برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به یکی از مهم‌ترین گودهای تهران ادامه داد: به‌طور مشخص، یکی از مهم‌ترین این گودها، گود خیابان نلسون ماندلا نبش خیابان ستاری است که به یکی از مؤسسات مالی اعتباری تعلق دارد. این مؤسسه در طول سال‌های گذشته با مشکلات مالی روبه‌رو شد و به همین دلیل روند اجرای پروژه متوقف شده است.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران گفت: در مکاتباتی که مرجع قضایی با ما داشت اعلام شد که هم‌اکنون امکان اجرای پروژه وجود ندارد؛ به همین دلیل جلسه‌ای را با شهرداری منطقه ۳، سازمان نظام مهندسی و سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برگزار و تقسیم کار کردیم. قرار شد سازمان نظام مهندسی، مشاور و ناظر پروژه را دعوت کند و طرح مقاوم‌سازی‌ گود را بخواهد. در مرحله بعد طرح به شهرداری ارائه می‌شود و سازمان مشاور فنی و مهندسی و شهرداری منطقه نیز هزینه ایمن‌سازی‌ را برآورد می‌کنند تا تامین اعتبار صورت بگیرد.

‌به گفته صالحی؛ طبق بند ١۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، زمانی که امکان پرداخت هزینه ایمن‌سازی‌ گود از سوی مالک وجود نداشته باشد، شهرداری برای حفظ ایمنی شهروندان باید هزینه را پرداخت کند و بعد از آن با توجه به نرخ تورم با ١۵ درصد بالاسری، هزینه را از مالک دریافت کند.

او در بخش دیگری از سخنان خود به طلب شهرداری تهران از مالک گود ایران زمین اشاره کرد و گفت: این گود در سال ٩٣ ایمن‌سازی‌ شد، اما طلب شهرداری تهران از این حیث پرداخت نشده است و شهرداری هم طلب خود را به مرجع قضایی اعلام کرد. آنگونه که اعلام شد قرار است یکی از وزارتخانه‌ها ملک را در ازای طلب خود تملک کند که تحت این شرایط در مرحله اول باید طلب شهرداری از سوی دستگاه مذکور برای ایمن‌سازی‌ گود پرداخت شود.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران همچنین به آخرین وضعیت گود برج میلاد پرداخت و تصریح کرد: طبق آخرین تفاهمنامه بین شهرداری و شرکت کهن دژ میلاد به‌عنوان شریک، و طبق نظر مشاور سازمان مشاور فنی و مهندسی و مشاور شریک، قرار شد به سرعت تمهیدات اولیه برای ایمن‌سازی‌ و رفع خطر صورت بگیرد.

صالحی ادامه داد: اقدامات در این زمینه در دو بعد کوتاه‌مدت و میان‌مدت انجام می‌شود؛ به این معنی که از اول تا پایان شهریور اقدامات کوتاه‌مدت شامل کنترل نیل‌ها، انگراژها و زهکش‌ها صورت می‌گیرد. پس از پایان این مرحله، اجرای عملیات پاشنه خاکی به‌عنوان کار میان‌مدت و اصلی آغاز می‌شود که ممکن است تا پایان سال به درازا بکشد.

وی تصریح کرد: طبق توافق صورت گرفته تا دوم شهریورماه باید نقشه اجرای پاشنه خاکی (تثبیت پایین دیوارها) ارائه و پس از آن برآورد ریالی پروژه صورت بگیرد.

به گفته صالحی، به‌دلیل تأکید شهرداری تهران بر اجرای عملیات ایمن‌سازی‌ و همزمان اعتقاد شریک به ایمن بودن گود و عدم‌نیاز به اجرای این پروژه، شهرداری طبق قانون خود را موظف می‌داند تا هزینه ایمن‌سازی‌ را پرداخت کند؛ البته این هزینه در قرارداد مشارکت در قدرالسهم شهرداری لحاظ می‌شود.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا گود جنب برج میلاد پرخطر محسوب می‌شود، گفت: برداشت شرکت مشاور اعلام خطر نیست، اما تشخیص این است که عملیات پاشنه خاکی باید انجام شود.

کد خبر 451663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =