ساختمان قدیمی و ارزشمندی که در خیابان نوفل‌لوشاتو بنا به دلایلی سال‌ها به انبار پوشاک تبدیل شده بود در طرح پهنه رودکی و در راستای حراست از بناهای تاریخی به مکان فرهنگی تبدیل شده است.

تماشاخانه

«پهنه فرهنگی رودکی» طرحی است که از سوی سازمان «زیباسازی» شهر تهران با هدف احیا و ایجاد فضاهای فرهنگی و هنری قابل دسترس برای شهروندان در محدوده منطقه ۱۱ اجرا می‌شود. محدوده این پهنه به گونه‌ای است که از شمال به خیابان انقلاب اسلامی، از جنوب به خیابان نوفل‌لوشاتو، از شرق به خیابان حافظ و از غرب به خیابان ولی‌عصر(عج) منتهی می‌شود. به گفته متولیان طرح، بیش از ۱۰۰ ساختمان تاریخی و ارزشمند در محدوده پهنه وجود دارد که شناسایی و مرمت و بازسازی و پیرایش آنها آغاز شده است. علاوه بر سازمان زیباسازی شهر تهران، شهرداری منطقه ۱۱ نیز در اجرای طرح پهنه رودکی مشارکت دارد و به گفته «نصراله ‌آبادیان» شهردار منطقه، شناسایی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در پهنه رودکی، مهم‌ترین کار است: «از ابتدای اجرای این طرح، انبار پوشاکی که در خیابان نوفل‌لوشاتو قرار داشت و مدت‌ها بدون استفاده بود با حمایت شهرداری منطقه و مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی به «تماشاخانه نوفل‌لوشاتو» تبدیل شده است.»

نصراله ‌آبادیان - شهردار منطقه ۱۱

ظرفیت این تماشاخانه ۴۰۰ صندلی است که به گفته شهردار منطقه، اکنون بیش از ۲ هزار صندلی تئاتر در تماشاخانه‌های خصوصی پهنه رودکی وجود دارد. ‌آبادیان با اشاره به استفاده درست از ظرفیت‌های منطقه می‌گوید: «در محدوده پهنه رودکی فضاهایی وجود دارند که پیشینه تاریخی و معماری ارزشمندی دارند که بنا به دلایلی کارکرد خود را از دست داده‌اند. با شناسایی این فضاها و مرمت و بازسازی آنها و تعریف کاربری‌های فرهنگی و هنری جدید، از یک سو می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده بهینه کرد و از سوی دیگر چنین فضاهایی که بخشی از هویت محله‌ها هستند، صیانت می‌شوند.» مشارکت شهروندان در اجرای بهتر طرح پهنه رودکی عامل دیگری است که متولیان به آن اهمیت می‌دهند و شهردار منطقه در توضیح آن می‌گوید: «افزایش کیفیت زندگی ساکنان محدوده طرح پهنه رودکی بیش از هر چیزی اولویت دارد و این کار محقق نمی‌شود مگر با مشارکت و همراهی خود اهالی.» با اجرای کامل طرح پهنه رودکی، شهروندان می‌توانند از امکانات و برنامه‌های فرهنگی و هنری، بیشتر بهره‌مند شوند.

کد خبر 450893

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha