آن‌طور که قدیمی‌های این محله می‌گویند بیشتر زمین‌های این محدوده متعلق به فردی به نام «‌داود مقدم» بوده است و نام محله هم برگرفته از نام اوست.

محله مقدم

محله مقدم در ناحیه ۳ شهرداری منطقه ۱۷ واقع شده است. این محله از شمال به خط‌آهن تهران‌ـ تبریز، از جنوب به خط آهن تهران‌ـ اهواز، از شرق به خیابان شهیدان حسنی (قلعه مرغی) و از غرب به خیابان‌های رسول فلاحی و شهسوار حقیقی شمالی منتهی می‌شود. محدوده‌ای که امروزه به‌عنوان محله مقدم می‌شناسیم پیشینه چندانی ندارد و مانند اغلب محله‌های منطقه۱۷ در گذشته‌ای نه چندان دور، زمین کشاورزی و باغ بوده است.

از حدود ۵۰سال قبل اقوام مختلفی چون شاهسون‌ها، چناری‌ها، سرابی‌ها و آذری‌ها به این محل مهاجرت کردند. کم‌کم کاربری زمین‌های کشاورزی تغییر کرد و زمین‌ها به قطعات کوچک تقسیم و در هریک از آنها خانه‌ای ساخته شد. امروزه محله مقدم دارای ساختاری متراکم با معابر کم‌عرض و اغلب بن‌بست است که همین امر این محله را در برابر حوادث غیرمترقبه آسیب‌پذیر کرده است. معروف‌ترین نقطه این محله میدان مقدم است که الان پاتوق بابابزرگ‌های محله شده و گفته می‌شود شکل‌گیری محله مقدم حول این میدان بوده است.

کد خبر 440185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار