همشهری آنلاین: با اجرایی شدن توافق‌نامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و ژاپن عوارض گمرکی میان دو طرف تقریبا به طور کامل برداشته می‌شود. با این توافق شرکت‌های اروپایی می‌توانند سالانه تا یک میلیارد یورو در پرداخت عوارض صرفه‌جویی کنند.

تجارت آزاد میان اروپا و ژاپن

به گزارش دویچه وله، از ابتدای ماه فوریه سال ۲۰۱۹ داد و ستد بسیاری از کالاها میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ژاپن کم‌هزینه‌تر از پیش می‌شود زیرا عوارض گمرکی برای تقریبا تمام کالاها حذف شده است.

بر این پایه بزرگترین منطقه تجارت آزاد جهان میان ژاپن و کشورهای اتحادیه اروپا شکل گرفته است. هدف از توافق‌نامه‌ای که به تشکیل این منطقه منجر شد، حذف تقریبا به طور کامل عوارض گمرکی و دیگر موانع بازرگانی میان دو طرف به منظور تقویت رشد اقتصادی است.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا برآورد می‌کند که شرکت‌های اروپایی بتوانند از طریق حذف عوارض گمرکی سالانه تا حدود یک میلیارد یورو صرفه‌جویی کنند. این امر برای مصرف‌کنندگان به معنای امکان انتخاب بیشتر و قیمت‌های پایینتر خواهد بود.

در توافق‌نامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و ژاپن از جمله مقرر شده که تولید کنندگان اروپایی مواد غذایی از این پس می‌توانند گوشت فرآوری شده خوک و انواعی پنیر را بدون پرداخت گمرکی به ژاپن صادر کنند.

جنبه مورد علاقه ژاپنی‌ها در این توافق‌نامه، بیشتر متوجه کاهش عوارض گمرکی بر محصولات صنعتی، به خصوص کالاهای صنایع خودروسازی است. عوارض گمرکی برای خودروهای سواری ساخت ژاپن ده درصد و برای دیگر خودروها بین ده تا ۲۲ درصد است.

  • ژاپن و اتحادیه اروپا؛ یک سوم اقتصاد جهان

ژاپن پس از ایالات متحده آمریکا و چین سومین اقتصاد بزرگ جهان است و از این منظر بازاری بسیار جذاب برای تولیدکنندگان و شرکت‌های اروپایی. اتحادیه اروپا و ژاپن با هم حدود یک سوم اقتصاد جهان را در اختیار دارند.

اتحادیه صنایع آلمان پیش از این، توافق‌نامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و ژاپن را به عنوان گامی اساسی ستوده و تاکید کرده بود که دو طرف با این توافق و در دوران چشم‌انداز نامطمئن اقتصاد جهانی، استاندارد بالایی از قواعد تجاری قابل اعتماد را به نمایش گذاشته‌اند.

به گزارش "تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، این اتحادیه ابراز امیدواری کرده که در گام بعدی چنین توافق‌نامه‌ای با سنگاپور و ویتنام نیز به امضا برسد. با این همه بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان در میان تمام گروه‌ها با چنین استقبالی روبرو نشده است.

طرفداران حفاظت از محیط زیست و نهادهای حامی حقوق مصرف‌کنندگان معتقدند این توافق بیش از هر چیز منافع شرکت‌های بزرگ را تامین می‌کند و بر همین اساس اعمال مقرارت سختگیرانه‌تر برای آنها را دشوارتر خواهد ساخت.

کمیسیون سیاست‌های بودجه‌ای اتحادیه اروپا این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید با توافق‌نامه تجارت آزاد، دو طرف خود را به ارزش‌های مشترک و حفاظت از استانداردهای بالا در حوزه‌های اشتغال، امنیت، محیط زیست و حقوق مصرف‌کنندگان متعهد کرده‌اند.

  • علیه سیاست‌های تهاجمی ترامپ

در بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا بر اهمیت پیام سیاسی اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت آزاد با ژاپن نیز تاکید شده و یکی از علت‌های به نتیجه رسیدن این توافق، مقابله با سیاست‌های تهاجمی اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ عنوان می‌شود.

اتحادیه اروپا و ژاپن دونالد ترامپ را به اتخاذ سیاست‌های یک جانبه تجاری متهم می‌کنند و معتقدند ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بسیار گسترده راهی برای مقابله با این رویکرد است. ژان کلود یونکر به تازگی گفته است که ژاپن و اتحادیه اروپا با توافق خود پیامی برای آینده‌ای آزاد و عادلانه برای تجارت جهانی می‌فرستند.

ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید جنگ تجاری گسترده‌ای را با بسیاری از کشورهای جهان، به خصوص با چین و کشورهای اروپایی آغاز کرد که حاصل آن افزایش تعرفه‌های گمرکی دو طرف بود.

کد خبر 430494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار