همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف مکمل ویتامین D می‌تواند حملات مرگبار ریوی را در بیماران مبتلا به «بیماری مزمن انسداد ریوی» کاهش دهد.

ويتامين D

به گزارش خبرنگار مهر، بیماری مزمن انسداد ریوی جزء گروهی از بیماری های ریوی شامل برونشیت و آمفیزم است که موجب انسداد جریان هوا شده و نفش کشیدن را دشوار می‌سازد.

حال نتایج مطالعه محققان دانشگاه کوئین مری لندن نشان می‌دهد مصرف مکمل ویتامین D به شکل خوراکی منجر به کاهش ۴۵ درصدی حملات ریوی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی می‌شود.

«آدریان مارتینائو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مکمل ویتامین D ایمن و ارزان است از این رو می‌تواند درمان بسیار مقرون به صرفه‌ای برای افراد مبتلا به کمبود ویتامین D باشد.»

برای این مطالعه، محققان وضعیت ۴۶۹ بیمار را در سه آزمایش بالینی در بریتانیا، بلژیک و هلند مورد بررسی قرار دادند.

بررسی‌ها نشان داد مکمل‌ها برای افراد دارای میزان بالا ویتامین D هیچ فایده‌ای نداشت.

بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی هستند و این عارضه عامل مرگ حدود ۳.۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ بوده است.

مارتینائو در ادامه می‌افزاید: «مطالعه ما نشان می‌دهد دادن مکمل ویتامین D به بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریوی که دچار کمبود ویتامین D هم هستند می‌تواند ریسک حملات مرگبار ریوی را تا نصف کاهش دهد.»

درحالی که ویتامین D به خاطر تاثیرش بر سلامت استخوان‌ها شناخته شده است، اما مطالعات قبلی، نقش آن را در مقابله با سرماخوردگی، آنفلوانزا و حملات آسم آشکار ساخته‌اند و حتی این ویتامین به افزایش وزن و رشد مغز در کودکان دچار سوءتغذیه هم کمک می‌کند.

کد خبر 428284
منبع: مهر

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha