پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌ و پرورش در توضیح سوابق تحصیلی گفت: باور عمومی از سوابق تحصیلی، سه سال پایانی تحصیل است حال آن که طبق مصوبه آموزش و پرورش با سازمان سنجش، سوابق تحصیلی شامل نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم است.

آزمون

به گزارش ایرنا، تغییر ضوابط و چارچوب ورود به دانشگاه که از امسال پایه گذاری شد و بر اساس آن دانش آموزان می‌توانند با توجه به سوابق تحصیلی، ۸۵ رشته دانشگاهی را بدون آزمون انتخاب و ادامه بدهند، پرسش‌ها و بار فکری فراوانی برای دانش آموزان و خانواده ها به همراه داشته است.

ترس از این که به دلیل قرار دادن شرط سوابق تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه، رقابتی ناسالم برای کسب نمرات بالاتر در سوابق تحصیلی به وجود آید و بدون در نظر گرفتن عدالت میان دانش آموزان، برخوردهای صورت سلیقه‌ای اعمال شود.

همچنین دغدغه‌ای که ذهن افرادی که سال های قبل دیپلم گرفته‌اند و نمرات مناسبی برای سوابق تحصیلی کسب نکرده و حال خود را بازمانده از کنکور ۹۸ می‌بینند و پرسش‌های دیگری که نیاز به پاسخگویی یکی از مسوولان آموزش و پرورش دارد.

به همین بهانه، خبرنگار علمی ایرنا به گفت و گو با عباس سلطانیان مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌ و پرورش پرداخت و پاسخ این پرسش‌ها را از وی جویا شد.

  • نمرات امتحانات پایه دوازدهم ملاک سوابق تحصیلی محسوب می‌شود

سلطانیان در این گفت و گو، با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر ورود به ۸۵درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری، گفت: امسال در دفترچه ثبت نام ورود به دانشگاه ها، کد رشته محل هایی که دانش آموزان متقاضی می توانند از طریق سوابق تحصیلی آن را انتخاب کنند از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

وی درباره تعریف سوابق تحصیلی افزود: منظور از سوابق تحصیلی این است که دانش آموز تعدادی از دروس متوسطه را به صورت نهایی و برابر استانداردهایی که شورای عالی آموزش و پرورش مشخص می کند، امتحان داده باشد که این درس ها شامل دروس پایه دوازدهم در رشته تجربی، ریاضی، انسانی و علوم و معارف اسلامی است که بر اساس امتحانات نهایی ارزیابی می شود.

سلطانیان توضیح داد: این باور که سوابق تحصیلی شامل سه سال پایانی متوسطه دوم است، اشتباه است و تنها نمرات نهایی پایه دوازدهم ملاک است هر چند دانش آموزان باید از سال های قبل خود را برای نمرات نهایی آماده کنند تا سوابق تحصیلی خوبی کسب کنند.

  • امکان ترمیم سوابق تحصیلی سنوات قبل، شدنی است

مدیرکل دفترآموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به دغدغه افرادی که سنوات قبل دیپلم گرفته اند و امسال تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی دارند هم اظهار داشت: شرایط جذب افراد در دانشگاه بر اساس آن چه سازمان سنجش در دفترچه اعلام می کند، انجام خواهد شد اما آن چه که به آموزش و پرورش مربوط می شود برگزاری امتحانات نهایی و اعلام نتایج و دادن آن اطلاعات به سازمان سنجش است.

وی ادامه داد: در مورد افرادی هم که سنوات قبل فارغ التحصیل شده اند، شرایط ترمیم سوابق تحصیلی فراهم شده است. این بخشنامه تحت عنوان «ترمیم نمرات دروس امتحانات نهایی» است که مطابق آن دانش آموزانی که فارغ التحصیل سال ۱۳۸۴ به بعد هستند و امتحان نهایی داده اند، می توانند در یک درس یا دروسی که علاقمند هستند، نمره خود را ترمیم و ارتقاء بخشند.

به گفته سلطانیان، این افراد باید در یکی از نوبت های امتحان های رسمی یعنی خرداد، شهریور یا دی ماه به منطقه آموزش و پرورشی که فارغ التحصیل شده اند درخواست خود را ارایه دهند و بر اساس بخشنامه ای که به مدارس ابلاغ شده است، از این دانش آموزان امتحان گرفته می شود.

بی تاثیر بودن این نمرات جدید در اصل دیپلم و معدل آن نکته ای بودکه سلطانیان بر آن تاکید کرد و گفت: این نمرات جدید فقط برای همین بحث سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ارزش دارد و به سازمان سنجش ارسال می شود و تاثیری بر مدارک دیگر از جمله معدل دیپلم ندارد.

وی یادآور شد: هر دانش‌آموخته می‌تواند تنها یک‌مرتبه از این امکان استفاده کند و این امر شامل دانش‌آموزی که اکنون در حال تحصیل است نمی شود و نمی‌تواند درخواست‌ترمیم نمره بدهد.

  • برگزاری امتحانات نهایی، مانع از اعمال سلیقه نمره‌ای می‌شود

سلطانیان به دانش آموزان و خانواده ها نوید داد که دیگر نگران بی‌عدالتی در نمره دادن نباشند. وی تصریح کرد: کلمه سوابق تحصیلی شبهه برانگیز است، این که امسال تاثیر نمرات دانش آموزان، ۳۰ درصد مثبت است خود این پرسش را ایجاد می کند که نمرات این سوابق تحصیلی چگونه خواهد بود.

وی افزود: تاکید می کنیم نمراتی که امتحان آن نهایی برگزار شده باشد نه داخلی مدارس و در حال حاضر آموزش و پرورش فقط در پایه آخر یعنی دوازدهم امتحان نهایی برگزار می کند. پس نمرات امتححانات نهایی پایه دوازدهم ملاک قرار می‌گیرد و آنان هم که سنوات قبل دیپلم گرفته اند فقط نمرات امتحانات نهایی آنان مهم است.

مدیرکل دفترآموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش درباره چرایی اهمیت دادن به نمرات امتحان نهایی گفت: مبنا بر امتحان های نهایی گذاشته شده است تا هیچ راهی برای بی عدالتی یا نمره دادن بی مورد پیش نیاید. امتحانات نهایی ضوابطی دارد که مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش هر سال بنا بر آن برگزار می کند. دانش آموز در حوزه امتحان می دهد و بر اساس ضوابط تعریف شده، برگه تصحیح، بازبینی و اعلام نتیجه می شود و به هیچ وجه در اختیار معلم مربوطه نیست. پس خانواده ها از این بابت خیال راحتی داشته باشند.

وی در پایان این گفت و گو، درباره شرط قرار دادن سوابق تحصیلی و احتمال حذف کنکور گفت: در حال حاضر یکی از بحث های کلیدی محصلان این است که برای ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه و موسسات آموزش عالی هر چه در توان دارند انجام دهند. پس طبیعی است که هر چقدر عمق یادگیری در دوره متوسطه بیشتر شود در امتحانات نهایی موفق تر خواهند بود. در این صورت هم اهدافی که مجلس و سازمان سنجش و آموزش و پرورش برای این که کنکور از حالت امتحان صِرف دو سه ساعته خارج شود دست یافتنی تر می شود و هم این که قرار دادن شرط سوابق تحصیل، استرس دانش آموز و خانواده‌ها را کم می‌کند و ضوابط پذیرش و گزینش دانش آموز آسان‌تر می‌شود.

کد خبر 428040

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی