همشهری‌آنلاین: مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: در ارزیابی مجدد از خودروهای دارای معاینه فنی، ۲۱ درصد از آزمون آلایندگی مردود و معاینه فنی آن ابطال شده است.

معاينه فني

سید نواب حسینی‌منش  با ارائه گزارشی در مورد  ارزیابی آلایندگی خودروهای سنگین در حال تردد در شهر تهران گفت: با عنایت به آغاز مرحله دوم طرح کاهش و کنترل مکانیزه معاینه فنی کلیه وسائط نقلیه توسط دوربین‌های شهر تهران و اهمیت بحث کنترل آلایندگی خودروهای سنگین، از دو ماه گذشته شهرداری تهران علاوه بر انجام معاینه فنی ۹۵ درصد از اتوبوس‌های شرکت واحد، با هدف پایش و نظارت بر اصالت معاینه فنی خودروهای سنگین نسبت به کنترل مضاعف آلایندگی این خودروها به صورت اتفاقی در سطح شهر اقدام کرده است.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از کنترل وضعیت آلایندگی ۱۱۳۴ دستگاه خودروی سنگین توسط اکیپ سیار تست آلایندگی کنار جاده ایی به همراه پلیس در شهر تهران خبر داد.

او با بیان این‌که براساس آمار استحصال شده از ۱۱۳۴ دستگاه خودروی سنگین ۸۵ درصد از این خودروها دارای معاینه فنی و ۱۵ درصد فاقد معاینه فنی بوده اند، گفت: در مجموع ۳۳ درصد از کل خودروهای ارزیابی شده به علت فقدان معاینه فنی و یا تولید آلایندگی بیش از حد مجاز تایید شده توسط سازمان حفاظت از محیط‌زیست توسط پلیس جریمه و اعمال قانون شده و دو دستگاه خودرو نیز به دلیل تولید آلایندگی زیاد فک پلاک و به تعمیرگاه اعزام شده است.

نواب حسینی‌منش در توضیح علت مردودی خودروهای دارای معاینه فنی تصریح کرد: مردودی خودروهای دارای گواهی معاینه فنی معتبر از دو حالت خارج نیست. یا این‌که آزمون‌های انجام شده برای تایید خودرو در مراکز معاینه فنی دارای اصالت و یا صحت نیست و یا احتمالا خودروها پس از اخذ معاینه فنی دچار ایراد ویا خرابی شده اند. به هرحال در صورت برخورد با این موارد علاوه برابطال معاینه فنی، برای ارزیابی و بررسی موضوع، کلیه موارد و مستندات به دستگاه‌ها و بخش‌های نظارتی ذیربط گزارش می‌شود.

حسینی‌منش در ارتباط با نحوه بازدید و کنترل این اکیپ‌ها اظهار داشت این اکیپ‌های سیار به همراه پلیس علاوه بر کنترل اتفاقی خودروها در شهر تهران به صورت مشخص از اتوبوس‌های سرویس سازمان‌ها و ادارات، اتوبوس‌های شرکت واحد، خودروهای باربری، خودروهای خدمات شهری شهرداری  (حمل نخاله و زباله) بازدید می کنند.  در این دوماه اتوبوس‌های مربوط به سرویس کارکنان شهرداری تهران- سایپا- ایران خودرو-صدا و سیما -کشتیرانی کنترل و بررسی شده است.

براساس گزارش روابط عمومی ستاد معاینه فنی شهرداری تهران، مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص میزان مشارکت شهروندان در اطلاع دادن خودروهای دودزا اظهار داشت: خوشبختانه پس از اعلام درگاه ارتباطی ۱۸۸۸ به شهروندان برای اعلام خودروهای دودزا به شهرداری تهران، شهروندان در این زمینه همکاری خوبی داشته‌اند و چندین مورد توسط گزارش‌های مردمی به این ستاد اعلام شد که بلافاصله نسبت به اعزام اکیپ به همراه پلیس برای رسیدگی و بررسی موضوع اقدام و حتی در یک مورد به علت آلایندگی زیاد خودرو پلاک خودرو توسط پلیس فک و آن خودرو به تعمیرگاه اعزام شد.

کد خبر 423309

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha