همشهری آنلاین: هزاران نفر از مردم ایتالیا با برگزاری تظاهرات در شهر رم علیه سیاست‌های ضد مهاجرتی دولت ائتلافی دست به اعتراض زدند.

تظاهرات عليه سياست مهاجرت جديد دولت ايتاليا

به گزارش دویچه وله، سنای ایتالیا اخیرا فرمانی را به تصویب رساند که اخراج مهاجران و آوارگان از این کشور را تسهیل می‌کند.

به گفته برگزارکنندگان مردم از بیش از ۵۰ شهر ایتالیا برای شرکت در این تظاهرات به رم آمده بودند

هزاران نفر در شهر رم، پایتخت ایتالیا علیه سیاست‌های مهاجرتی دولت این کشور تظاهرات کردند. در این تظاهرات که روز شنبه  ۱۹ آبان (دهم نوامبر) برگزار شد، معترضان پلاکاردهایی را با شعارهایی از قبیل "جان سیاه‌پوستان ارزش دارد" و "خوشامدگویی به همه" در دست داشتند.

به گفته برگزارکنندگان، مردم از بیش از ۵۰ شهر ایتالیا برای شرکت در این تظاهرات به رم آمده بودند تا نسبت به تشدید قوانین اعطای پناهجویی اعتراض کنند.

مجلس سنای ایتالیا اخیرا فرمانی را به تصویب رساند که به موجب آن اخراج مهاجران از این کشور سهل‌تر شده و اعطای پناهجویی به دلایل انسان‌دوستانه عملا از میان رفته است. دولت ایتالیا همچنین در نظر دارد در نحوه توزیع و اسکان پناهجویان تغییراتی اعمال کند. طبق این فرمان بخش زیادی از پناهجویان در آینده در پناهگاه‌ها و مراکز بزرگ اسکان داده می‌شوند.

از جمله مفاد جنجالی این فرمان، مجاز بودن نیروهای امنیتی به استفاده از سلاح شوک برقی و تسهیل تخلیه ساختمان‌هایی است که پناهجویان در آن سکونت دارند. همچنین پناهجویانی که "خطرناک" ارزیابی شده‌اند، طی روندی سریع از کشور اخراج خواهند شد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نسبت به تغییرات پیش‌بینی‌شده در سیاست‌های دولت ایتالیا ابراز نگرانی کرده است. فرمان تصویب شده توسط مجلس سنا باید به تأیید مجلس نمایندگان نیز برسد.

دو حزب عوام‌گرای "جنبش پنج ستاره" و "حزب لیگ شمال" که دولت ائتلافی ایتالیا را تشکیل می‌دهند، در مجلس نمایندگان از اکثریت برخوردارند و به همین دلیل گمان می‌رود فرمان مجلس سنا بدون مشکل از سد مجلس نمایندگان نیز عبور کند.

دولت ائتلافی ایتالیا از زمان آغاز به کار، سیاست‌های مهاجرستیزانه‌ای را در پیش گرفته است. سازمان عفو بین‌الملل مردادماه امسال در گزارشی دولت ایتالیا را به "افزایش برخوردهای ستیزه‌جویانه" نسبت به سازمان‌های حقوق بشری غیردولتی متهم کرده بود.

در این گزارش دولت مالت نیز به رفتار خصمانه علیه پناهجویان و امدادگران سازمان‌های حقوق بشری متهم شده بود.

ایتالیا مقصد اولیه مهاجرانی است که از شمال آفریقا و از دریای مدیترانه به دنبال ورود به اروپا هستند. مقامات این کشور تابستان امسال به یک کشتی حامل پناهجویان نجات یافته از سواحل لیبی اجازه لنگر انداختن در ساحل ایتالیا را ندادند.

کد خبر 422321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار