همشهری آنلاین: طبق مقرراتی موسوم به "دوبلین" میان اعضای اتحادیه اروپا، تصمیم در مورد درخواست پناهندگی باید در کشوری گرفته شود که نخستین محل ورود پناهجو بوده است. به اعتقاد صدراعظم آلمان در عمل ثابت شده که این قانون "کارآمد نیست."

به گزارش دويچه وله، به اعتقاد صدراعظم آلمان سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا، موسوم به مقررات دوبلین، "کارآمد" نیست. آنگلا مرکل که برای دیدار با پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا به این کشور سفر کرده گفت: «طبق تئوری هیچ پناهجو یا مهاجری نمی‌بایست وارد آلمان شود، اما در عمل اینگونه نیست. برای همین نیز کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید برای یافتن یک سیستم توزیع عادلانه همکاری کنند و مشترکا بازگشت پناهجویان را سازماند‌هی بخشند.»

به گفته مرکل نکته مهم در این میان مذاکره با کشورهای تابعیت یا مبدأ پناهجویان است تا به این ترتیب بتوان هم به فعالیت قاچاقچیان انسان پایان داد و هم موافقت‌نامه‌‌هایی برای بازگرداندن پناهجویان به کشورهاشان به امضا رساند.

صدراعظم آلمان تأکید کرد که معضل توزیع پناهجویان در اتحادیه اروپا "قابل حل کردن" است و او قصد دارد این مشکل را "از طریق روحیه همکاری" رفع کند.

طبق مقرراتی که سران اتحادیه اروپا در دوبلین، پایتخت ایرلند، تصویب کردند، تصمیم درباره درخواست پناهندگی باید در کشوری گرفته شود که نخستین ایستگاه ورود پناهجو بوده است.

در صورتی که آن کشور معلوم و جزو کشورهای امن شمرده شود، درخواست‌کننده بدون بررسی تقاضایش، به نخستین کشوری که به آن وارد شده بوده، بازگردانده می‌شود و می‌تواند در آنجا درخواست پناهندگی کند.

از سال ۲۰۱۵ به خصوص از هنگامی که صدها هزار مهاجر و پناهجو در کشور یونان منتظر ادامه سفر به کشورهای دلخواه خود بوده‌اند، از مقررات دوبلین به ویژه "دوبلین ۲" که در سال ۲۰۰۳ تصویب شده، به شدت انتقاد شده است. منتقدان می‌گویند که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بهانه "مقررات دوبلین ۲" از پذیرش پناهجویان بازمانده در یونان شانه خالی می‌کنند.

  • اسپانیا، دروازه ورود پناهجویان به اروپا

در حال حاضر اسپانیا به نخستین مقصد پناهجویان در اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

تا پیش از این ایتالیا دروازه ورود پناهجویان به اروپا، به ویژه از کشورهایی آفریقایی به شمار می‌رفت. اما دولت جدید راستگرای ایتالیا از چندی پیش ورود هرگونه قایق حامل پناهجویان به سواحل این کشور را ممنوع کرد. همزمان لیبی نیز مقابله با قاچاقچیان انسان را تشدید کرده و به این ترتیب اکثر پناهجویان به جای لیبی، به مراکش سفر کرده و از آنجا خود را به اسپانیا می‌رسانند.

صدراعظم آلمان در نشست خبری مشترک خود با پدرو سانچز تأکید کرد، اتحادیه اروپا در روند یافتن راه‌حلی برای حل معضل پناهجویی باید به ارزش‌های بنیادین از جمله کرامت انسانی توجه کند. مرکل به صراحت تأکید کرد، نژادپرستی برخلاف این ارزش‌هاست و او با گرایش‌هایی از این دست مخالفت می‌کند. او همچنین وعده داد آلمان به اسپانیا برای کاهش شمار پناهجویان از مراکش کمک خواهد کرد.

خانم مرکل همچنین بر همکاری نزدیکتر اروپا با کشورهای آفریقایی تأکید کرد و هشدار داد: «اگر تفاوت دیدگاه میان آفریقا و اروپا بسیار زیاد باشد، نمی‌توان دلایل مهاجرت و فرار را برطرف کرد.»

از روز شنبه (۱۱ اوت) موافقتنامه‌ای که آلمان و اسپانیا با یکدیگر امضا کردند، به اجرا درآمده است.

طبق این موافقتنامه پناهجویانی که در مرز آلمان با اتریش بازرسی می‌شوند، چنانچه در اسپانیا تقاضای پناهندگی خود را به ثبت رسانده باشند، می‌توانند در عرض ۴۸ ساعت به اسپانیا بازگردانده شوند.

با این حال گفته شده این قانون تنها افراد کمی را در بر خواهد گرفت. به گفته وزارت کشور آلمان از اواسط ماه ژوئن تا کنون (دو ماه) هیچ موردی که این موافقتنامه شامل آن شود، وجود نداشته است.

آلمان قرار است موافقتنامه‌های مشابهی نیز با ایتالیا و یونان امضا کند.

کد خبر 413444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار