همشهری آنلاین: هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان از کشورهای اتحادیه اروپا خواست از منافع خود در مقابل تحریم‌ها و تعرفه‌های مازاد تحمیل شده واشنگتن علیه شرکایش دفاع کند.

 آلمان خواستار دفاع اتحادیه اروپا ازمنافع خود مقابل آمریکا شد

به گزارش ایرنا، ماس روز یکشنبه درمصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد گفت: ما نباید مرعوب تحریم های اقتصادی و تعرفه های آمریکا شویم و باید از منافع خود حفاظت کنیم. ما فقط درباره 80 میلیون جمعیت آلمان صحبت نمی کنیم. این موضوع به 500 میلیون از جمعیت اروپا مربوط می شود.

وی خاطرنشان کرد: تعجب می کنم که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اروپا را با روسیه و چین مقایسه می کند و همه آنها را دشمن آمریکا می خواند.

وزیر امور خارجه آلمان در عین حال افزود: یکی دانستن ترامپ با بقیه آمریکا اشتباه است. آمریکا فراتر از توئیت هایی است که از کاخ سفید بیرون می آید.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز طی گزارشی در همین زمینه نوشت: تصمیم ترامپ برای افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای اتحادیه اروپا برای تولید کنندگان اروپایی هزینه داشته و آنها درامدهای خود را از دست داده اند و این امر باعث تشدید تنش ها در روابط آمریکا و اتحادیه اروپا شده است.

واشنگتن، مارس گذشته (اسفند96) تعرفه های 25 درصدی برای واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم از اتحادیه اروپا را اعمال و هر گونه واردات خارجی این فلزات به آمریکا را مشمول مالیات کرد.

هر چند آمریکا نخست اعمال چنین تعرفه هایی را در خصوص شرکای تجاری نزدیکش از جمله کانادا، اتحادیه اروپا و مکزیک به تعویق انداخت اما در نهایت این تعرفه ها را در اول ژوئن 2018 (11 خرداد) به اجرا در آورد.

اجرای این طرح خشم شرکای تجاری واشنگتن را برانگیخت و آنها در اقدامی تلافی جویانه تعرفه هایی را علیه واردات کالاها از آمریکا وضع کردند.

اسپوتنیک با اشاره به اختلافات بین آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر ایران نوشت: ترامپ بعد از خارج کردن کشورش از توافق هسته ای ایران به رغم مخالفت اروپا، روسیه و چین که بارها از توافق دفاع کرده اند، وعده داد «شدیدترین» تحریم ها را علیه بخش انرژی، مالی و پتروشیمی این کشور اعمال می کند.

وی همچنین تهدید کرد شرکت های خارجی را که به تجارت با تهران ادامه می دهند، مجازات خواهد کرد. در مقابل بروکسل وعده داده ازمنافع شرکت های خود که ممکن است درمعرض تاثیر تحریم های واشنگتن باشند، محافظت خواهدکرد.

به گزارش ایرنا، این نخستین بار نیست که آلمان علیه واشنگتن موضع گیری می کند.

هایکو ماس پیشتر نیز گفته بود که اروپا برای ایجاد سیستم مالی مستقل از آمریکا تلاش می کند.

وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا در تلاش برای حفظ روابط اقتصادی با ایران و باز نگه داشتن کانال‌های پرداختی است.

موضع آلمان در خصوص حفظ روابط با مسکو نیز در تضاد با آمریکا بوده است.

ماس چند وقت پیش بر ضرورت حفظ روابط حسن همجواری و روابط مبتنی بر اعتماد با مسکو در بلند مدت تاکید کرد.

کد خبر 415248

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha