همشهری‌آنلاین: شهردار تهران با بیان این‌که اگر در سازمانی افراد با هم زاویه داشته باشند و هم جهت نباشند هیچ وقت آن سازمان به هدفش نخواهد رسید، گفت: دکتر اشرفی نخستین خانم معاون شهردار تهران از تاریخ تاسیس شهرداری تا امروز است.

محمدعلی افشانی در نشست تودیع و تکریم حجت‌الله میرزایی معاون سابق و معارفه سکینه اشرفی معاون جدید برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران که صبح سه‌شنبه 24 مهر برگزار شد، اظهار کرد: وظیفه خودم می‌دانم از زحمت‌هاي آقای دکتر میرزایی و همکارانشان طی دوره تصدی ایشان و این دوره جدید تشکر کنم. همچنین امیدوارم آقای میرزایی هر جا هستند موفق و سالم باشند.

افشانی با بیان این‌که دکتر اشرفی نخستین خانم معاون شهردار تهران از تاریخ تاسیس شهرداری تا امروز است، یکی از دلایل انتخاب او به عنوان معاونت برنامه‌ریزی را این موضوع عنوان کرد اما گفت که این دلیل اصلی نبود.

شهردار تهران افزود: وقتی انتخابات می‌شود دو گروه در سخنرانی‌ها جایگاه پیدا می‌کنند؛ یکی خانم‌ها هستند و یکی جوانان. اما تا انتخابات بعدی آنها فراموش می‌شوند.

او نبود معاون خانم در شهرداری تهران را رخدادی عجیب دانست و بیان کرد: چطور ممکن است که در پایتخت کشور حتی یک معاون زن در شهرداری وجود نداشته باشد.

شهردار تهران با بیان این‌که بحث مدیریتی ایجاب می‌کند هر مدیری وقتی جایی منصوب می‌شود با توجه به دیدگاه‌ها و تفکر خودش نسبت به چگونگی انجام کار تصمیم‌هايی بگیرد، گفت: تمام این اقدام‌هاي مدیر برای این است که یک مجموعه منسجم و هماهنگ در کنارش باشند. اساسا سازمانی که در آن انسجام نباشد سازمان نیست. وقتی می‌گویند جایی سازمان ندارد، یعنی وحدت رویه ندارد.

او مهم‌ترین نیاز یک سازمان را انسجام، وحدت رویه و تلاش هم‌زمان بیان کرد و افزود: نیاز است درون یک سازمان هم‌جهتی وجود داشته باشد. زمانی یک سازمان موفق خواهد بود که اهداف سازمان با اهداف بخش‌های مختلف آن یک جهت داشته باشد. اگر باهم زاویه داشته باشند و هم‌جهت نباشند هیچ‌وقت آن سازمان به هدفش نخواهد رسید.

افشانی با تاکید براین‌که درون یک سازمان بدترین بلا، آشفتگی است و شاید یکی از گرفتاری‌هایی که شهرداری تهران دارد این موضوع است، گفت: تلاش داریم آشفتگی را از درون شهرداری جمع کنیم. اگر کسی بخواهد سیستم به گونه‌ای باشد که در آن هر طور بخواهد رفتار کند بهترین سیستم، سیستم آشفته است. به لحاط مدیریتی هم بدترین مساله است.

به گفته افشانی؛ در یک سیستم آشفته هیچ تبعیتی وجود ندارد و آن سیستم هیچ راندمانی هم برای مردم نخواهد داشت.

شهردار تهران وجود سازمان را در حوزه برنامه‌ریزی دارای اهمیت بیشتری دانست و بیان کرد: برنامه‌ریزی اگر کارکرد درستی داشته باشد می‌تواند، سایر حوزه‌ها را هم تا حدی به سامان کند. چرا که بخش بزرگی از گزارش‌گیری در این بخش انجام مي‌شود. ساختار ما، تشکیلات ما و فناوری اطلاعات در این حوزه است.

او اظهار کرد: این مجموعه می‌تواند برای تمامی بخش‌های دیگر هدایتگری کند. هر چه‌قدر که این انسجام و وحدت در این ساختار بیشتر باشد بهره‌وری افزایش پیدا خواهد کرد. در مجموع امیدوارم بتوانیم خدمتگزار مردم باشیم.

افشانی سپس افزود: به آقای میرزایی گفتم تصمیم دارم شما را تغییر دهم. ایشان گفت همین الان بروم؟ گفتم الان نه زمانی که جایگزین شما آمد تا بتوانیم بعد از این به خوبی و خوشی با یکدیگر دیدار کنیم. چند روز یا چند ماه و چند سال دیگر ممکن است من بروم. خوشبختانه آقای میرزایی خیلی خوب برخورد کرد. درواقع رفتاری بود که از ایشان انتظار می‌رفت.

افشانی با بیان این‌که منسجم ترین سازمان ایران، سازمان برنامه و بودجه بود، گفت: کارشناس های این سازمان واقعا کارشناس بودند. خانم اشرفی هم حدود 9 سال در دفترهای اصلی رئیس گروه برنامه‌ریزی بودجه بود. هم در برنامه پنجم و هم ششم توسعه کل کشور ریاست کارگروه های مختلف را بر عهده داشت.

شهردار تهران ادامه داد: خانم اشرفی با موضوع برنامه و بودجه آشناست. آخرین مسئولیت ایشان هم معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی سیاستان بلوچستان بود.

به گفته او؛ اشرفی از بانوان کارآمد و دارای تحصیلات مرتبط با حوزه کاری خود هستند که در دانشگاه‌های معتبر تحصیل کرده‌اند. البته از نظر پاکدستی هم جزو نیروهای شاخص هستند.

شهردار تهران اظهار امیدواری کرد که همه در معاونت برنامه‌ریزی و مجموعه شهرداری با همدلی و همراهی و هم‌جهت مسئولیت خود را انجام دهند.

در ادامه این مراسم حجت‌الله میرزایی ضمن تشکر از شهردار تهران به دلیل این‌که برای تدوین برنامه سوم پنج ساله شهر تهران به او اعتماد کرده است، گفت: ما به اردوگاه اصلاح‌طلبان تعلق داریم و به دنبال اصلاح امور هستیم و هر اتفاقی که در فضای مجازی یا واقعی به وقوع بپیوندد به نام همه ما ثبت می‌شود. در واقع اختلاف‌هاي درون خانوادگی نباید به بیرون نفوذ کند و ما باید احساسات و هیجانات خود را کنترل و عاقلانه رفتار کنیم تا برای نسل‌های آینده شهری خوب و زیست‌پذیر باقی بگذاریم.

کد خبر 419317

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha