همشهری آنلاین: ما با رژیم غذایی خود، علاوه بر تغذیه خودمان، میلیاردها باکتری، ویروس و قارچ‌های در حال زندگی در بدن‌مان را که میکروبیوم روده را تشکیل می‌دهند نیز تغذیه می‌کنیم.

تاثیر رژیم غذایی بر حفظ سلامت روده‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، میکروبیوم‌های روده وظایف متعددی نظیر تجزیه مواد خوراکی که قابل هضم در بدن نیستند را انجام می‌دهند. عوامل مختلفی بر میکروبیوم روده تاثیر می‌گذارند که از آن جمله رژیم غذایی ما به عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد تاثیرگذار بر سلامت روده شناخته می‌شود.

به گفته محققان، ما می‌توانیم با توجه به رژیم غذایی‌مان، در میکروبیم‌های روده تعادل ایجاد کرده و سلامت گوارشی خوبی داشته باشیم.

فیبر رژیمی حاصل از مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزی‌جات، آجیل، حبوبات و غلات سبوس‌دار بهترین سوخت برای باکتری‌های روده تلقی می‌شوند. فیبر موجب ایجاد اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه می‌شود روده را تغذیه کرده، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده، و به جلوگیری از التهاب کمک کرده و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان کاهش می‌یابد. بنابراین، هرچقدر فیبر بیشتری مصرف کنیم، باکتری‌های بیشتر هضم کننده فیبر در روده‌مان تشکیل می‌شوند.

رژیم غذایی کم فیبر که عمدتا متشکل از مواد غذایی فرآوری شده است به معنای سوخت کمتر برای باکتری‌های روده بوده و در حقیقت این باکتری‌ها تا زمان مرگ گرسنه باقی خواهند ماند.

همچنین مواد خوراکی سرشار از چربی رژیمی از جمله شیر پرچرب و نوشابه‌های پرقند نیز با کاهش تنوع باکتریایی مرتبط هستند.

مواد غذایی حاوی پروبیوتیک نیز بسیار برای حفظ سلامت باکتری‌های روده مهم هستند.

کد خبر 419017

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha