همشهری آنلاین: معاون اسبق مطالعات و برنامه‌ریزی معاونت حمل و نقل گفت: بررسی تغییر ساعت کاری ادارات نشان می‌دهد که از نظر تاثیر ترافیکی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد شاخص ذرات معلق در شهر تهران کاهش پیدا می‌کند.

ساعت کاری شناور، تا ۱۵درصد شاخص ذرات معلق را کاهش می‌دهد

به گزارش مهر، معاون اسبق مطالعات و برنامه‌ریزی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در نشست کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، با اشاره به مصوبه بسته مدیریت تقاضای سفر گفت: برای این موضوع چندین جلسه برگزار کردیم تا راهکارهایی مثل تغییر ساعات کاری ادارات، تعطیلات زمستانی مدارس، کاهش ساعات کاری ادارات دولتی و ... را بررسی کنیم.

مرتضی خشایی‌پور گفت: موضوع مدیریت تقاضای سفر از حدود ۱۹۷۰ و همزمان با بحران نفت و انرژی شروع شد. ساعات کار انعطاف‌پذیر، هفته‌های کاری فشرده و مدیریت بار در شهرها بخشی از ابزارهای این کار بود.

معاون اسبق مطالعات و برنامه‌ریزی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: راهکارهای منتخب برای شهر تهران، حذف سفر، توزیع سفرهای ساعت اوج، تغییر شیوه حمل و نقل مورد استفاده و کاهش میزان آلایندگی بود.

وی گفت: در این بسته لازم بود روش‌های مختلف را بررسی کنیم و اثربخشی آنها را بسنجیم. همچنین زمان اجرای طرح و اثرسنجی آن هم مد نظر ما بود. ساعات کار ادارات در ۱۶ تیرماه امسال به ۶ صبح و بعد ۶:۳۰ صبح تغییر کرد. نمودارها تغییر ترافیک ساعات مختلف را نشان داد و در بازه ساعت ۸ صبح به بعد کاهش ترافیک را شاهد بودیم. همچنین در ساعت اوج عصر نیز کاهش ترافیک داشتیم.

خشایی‌پور ادامه داد: مقایسه آلودگی هوا با شاخص NOX هم نشان می‌دهد که قبل از 5.30 تا ۶ صبح آلودگی کمی افزایش داشت اما در بازه زمانی ۶ تا ۱۰ صبح کاهش آلودگی را شاهد بودیم.

وی گفت: شناورسازی ساعت اداری در خیلی از نقاط دنیا آزموده شده و هفته کاری فشرده هم در برخی کلانشهرها بررسی شده تا کارمندان روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل باشند و از شنبه تا چهارشنبه ساعت کاری بیشتری را فعالیت کنند.

معاون اسبق مطالعات و برنامه‌ریزی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت: اگر بازه شناورسازی را از ساعت ۷ تا ۹ صبح پیاده کنیم نگرانی‌هایی درباره ساعت اوج عصر وجود داشت که پیشنهاد دادیم که دو ساعت از ساعت کاری ادارات دولتی در هفته‌های اوج آلودگی و وارونگی هوا کاهش پیدا کند.

وی گفت: نتیجه بررسی تغییر ساعت کاری ادارات نشان می‌دهد که از نظر تاثیر ترافیکی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد شاخص ذرات معلق در شهر تهران کاهش پیدا می‌کند.

خشایی‌پور ادامه داد: در ۳۸ کشور عضو OECD ساعات کاری ادارات دولتی ما در رده‌های بالایی جدول قرار دارد و ما ساعات کار زیادی داریم در حالی که بررسی مجمع جهانی اقتصاد در پایان سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد ایران در میان ۱۴۴ کشور از نظر بهره‌وری کاری رتبه ۱۴۲ را دارد همچنین میانگین کار مفید کارمندان ادارات دولتی با لحاظ کردن بانک‌ها، دانشگاه‌ها و نیروی انتظامی تنها دو ساعت مفید در روز و بدون در نظر داشتن این نهادها تنها ۲۲ دقیقه مفید کاری در روز است در حالی که در کشورهای پیشرفته این میزان به ۸۶ درصد ساعت کاری می‌رسد.

کد خبر 417738

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha