همشهری آنلاین: گرد و غبار عربی میزان آلودگی هوای استان را در وضعیت اضطرار قرار داد و مدارس شهرستان‌های ایوان و مهران در نوبت صبح را تعطیل کرد.

به گزارش ايرنا، غلظت گرد و غبار هم اکنون در مهران به 28 برابر حد مجاز رسیده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام روز شنبه گفت: غلظت توده گرد و غبار که دیشب و از طرف بیابان‌های عراق و سوریه وارد استان ایلام شده، بسیار بالا است.

علی طاهر سارایی افزود: هم اکنون میزان غلظت گرد و غبار در شهرستان مهران 28 و ایوان 24 برابر حد مجاز گزارش شده در حالی که این روند دیشب برای این 2 شهرستان تا 30 برابر حد مجاز نیز رسید.

وی یادآور شد: طبق پایش ایستگاه‌های سنجش آلودگی، در حال حاضر غلظت آلودگی ناشی از گرد و غبار در شهرستان‌های ایلام، سیروان، سرابله، ملکشاهی نیز 10 برابر حد مجاز گزارش و ثبت شده است.

سارایی گفت: روند غلظت این توده کاهشی است و به تدریج تا ظهر امروز از میزان آن کاهش یافته و تا عصر امروز به طور کامل از استان ایلام خارج خواهد شد.

  • گرد و غبار مدارس ایوان و مهران را تعطیل کرد

مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام از تعطیلی نوبت صبح مدارس شهرستان‌های ایوان و مهران در پنجم آبان ماه خبر داد.

اسفندیار رستم زاد در این خصوص گفت: با توجه به بروز پدیده گرد و خاک و غلظت آلاینده‌های جوی کلیه مدارس مقاطع مختلف تحصیلی 2 شهرستان ایوان و مهران تعطیل است.

وی ادامه داد: در خصوص تعطیلی نوبت ظهر این مدارس هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

بر اساس آمار ایستگاه هواشناسی مستقر در فرودگاه ایلام میزان دید افقی در شهرستان‌های مهران 500 متر، سرابله 800 متر، ایلام یک هزار و 400 متر، لومار 300 متر، ایوان و آبدانان چهارکیلومتر و دهلران 6 کیلومتر گزارش و ثبت شده است.

غلظت بسیار بالای گرد و غبار امروز باعث تعطیلی مدارس شهرستان‌های ایوان و مهران شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون در استان ایلام 74 روز آلوده ناشی از گرد و غبار را پشت سر گذاشته است.

میزان استاندارد آلودگی هوا 150 میکروگرم بر متر مکعب است.

کد خبر 420202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان