همشهری آنلاین: بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان ۹ نفر در هوای بسیار آلوده و حتی خطرناک زندگی می‌کنند.

۹۰درصد مردم جهان در هوای بسیار آلوده زندگی می‌کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) طی ماه می سال ۲۰۱۸، سالانه در حدود ۷ میلیون نفر در سراسر جهان و بیشتر در کشورهای در حال‌ توسعه به دلیل آلودگی هوا در فضای باز و بسته جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین به‌طور کلی از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان ۹ نفر در هوای بسیار آلوده و حتی خطرناک زندگی می‌کنند.

سولماز احدی کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: با استناد به بانک داده سازمان بهداشت جهانی تخمین زده‌ شده سالانه در حدود ۷ میلیون نفر در اثر تنفس ذرات معلق ریز در هوا به بیماری‌های سکته مغزی، سكته قلبی، سرطان ریه، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه و عفونت‌های تنفسی مبتلا می‌شوند.

به گفته احدی، ‌ در سال ۲۰۱۶، حدود ۴.۲ میلیون مرگ به دلیل آلودگی هوا در فضای آزاد رخ داده و سهم آلودگی هوا در فضای بسته در همین زمان حدود ۳.۸ میلیون نفر بوده که بیشترین سهم مربوط به زنان و کودکان بوده است.

آلاینده PM ۲.۵ حاوی آلاینده‌هایی مانند سولفات، نیترات و کربن سیاه است که بیشترین خطر را برای سلامت انسان دارند. با استناد به آمار سازمان بهداشت جهانی در حدود یک‌ چهارم (۲۴%) از کل مرگ و میر بزرگ‌سالان از بیماری‌های قلبی، ۲۵درصد از سکته مغزی، ۴۳ درصد از بیماری های انسدادی ریه و ۲۹ درصد از سرطان ریه به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

در حال حاضر اطلاعات آلودگی هوای بیش از ۴۳۰۰ شهر در ۱۰۸ کشور جهان در پایگاه داده کیفیت هوا در سازمان جهانی بهداشت WHO سال ۲۰۱۸ قرار دارند و این پایگاه جامع‌ترین پایگاه اطلاعاتی جهانی در مورد آلودگی هوا محسوب می‌شود. از سال ۲۰۱۶، اطلاعات بیش از ۱۰۰۰ شهر به پایگاه داده سازمان بهداشت جهانی اضافه‌ شده که نشان می‌دهد که کشورهای بیشتری به اندازه‌گیری و اجرای راهکارهای کاهش آلودگی هوا اقدام کرده‌اند. کمترین اطلاعات وضعیت آلودگی هوا (ایستگاه‌های سنجش آلودگی) در کشورهای آفریقایی و برخی از مناطق غربی اقیانوس آرام و بیش‌ترین اطلاعات وضعیت آلودگی مربوط به کشورهای اروپایی است.

کارشناس شرکت کنترل کیفت هوای تهران اضافه کرد: در این بانک داده، غلظت متوسط ذرات ریز معلق (PM ۱۰ و PM ۲.۵) شهرهای مختلف جهان جمع‌آوری‌شده است. بر اساس دستورالعمل WHO حد مجاز سالانه آلاینده PM۱۰ و PM۲.۵، به ترتیب ۲۰ و ۱۰ میکروگرم بر مترمکعب است.

اطلاعات مربوط به شهر تهران با استناد بر اطلاعات ۱۶ ایستگاه شرکت کنترل کیفیت هوا ذکرشده و همان‌گونه که مشاهده می‌شود، وضعیت این دو آلاینده در شهر تهران بسیار فراتر از حد مجاز سلامت قرار داشته است. با این‌ وجود همچنان وضعیت شهر تهران نسبت به بسیاری از شهرهای دنیا از جمله شهرهای منطقه خاورمیانه در وضعیت مناسب‌تری بوده است. همچنین با توجه به این که داده غلظت ذرات معلق در شهرهای مختلف دنیا مربوط به سال‌های مختلف بوده و تعداد ایستگاه‌ها، تکنولوژی اندازه‌گیری، مکان‌یابی و ... در مورد شهرهای مختلف یکسان نیست، امکان رتبه‌بندی دقیق شهرها از نظر آلودگی وجود ندارد.

بر اساس مطالعه سازمان بهداشت جهانی در حدود ۹۰ درصد از مردم در سراسر جهان، هوای آلوده نفس می‌کنند. در سطح جهانی طی ۶ سال گذشته، میزان آلودگی هوا فراتر از حد مجاز بوده و روند ثابتی داشته و تنها در برخی از بخش‌های اروپا و آمریکا در حال کاهش است. بالاترین سطح آلودگی هوا در منطقه شرق مدیترانه و آسیای جنوب شرقی مشاهده‌ شده و میانگین سالانه آن بیش از ۵ برابر استاندارد سازمان بهداشت جهانی بوده و به دنبال آن شهرهای با درآمد کم و متوسط در آفریقا و غرب اقیانوس آرام قرار دارند.

کد خبر 419662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار