یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان اظهار کردند: قاهره، آلوده‌ترین شهر و زوریخ پاک‌ترین شهر جهان است.

آلوده‌ترین و پاک‌ترین شهر جهان کدامند؟

به گزارش ایسنا به نقل از ارث، مطالعه انجام شده Eco Experts، بهترین و بدترین شهر جهان را بر اساس انواع مختلف آلودگی از جمله هوا، نور و صوت رتبه‌بندی کرده است.

در این لیست، قاهره (پایتخت مصر) آلوده‌ترین شهر و زوریخ (در کشور سوئیس) پاک‌ترین شهر جهان است.

محققان اظهار کردند: اولین تصویر از آلودگی، آلودگی هواست اما موارد دیگری هم در میزان آلودگی موثر هستند که شاید گاهی در نظر گرفته نشوند.

این مطالعه در ۴۸ شهر جهان با استفاده از داده‌های آلودگی هوا مورد بررسی قرار گرفت.

سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد: از هر ۱۰ نفر در جهان، ۹ نفر در معرض آلودگی هوا قرار دارند. حدود هفت میلیون نفر سالانه در معرض ذرات آلاینده هستند که این ذرات به بدن حمله می‌کنند و منجر به بروز بیماری‌های قلبی و تنفسی می‌شوند.

کارشناسان محیط زیست اظهار کردند: اثرات آلودگی صوتی و نوری هم به اندازه آلودگی هوا مضر است البته اغلب نادیده گرفته می‌شود.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که سر و صدای زیاد با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و استرس مرتبط است این در حالیست که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورهای مصنوعی عاملی برای محرومیت از خواب و ابتلا به دیابت است.

نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که بعد از قاهره، دهلی در هند و سه شهر در چین در لیست آلوده‌ترین شهرها قرار گرفته‌اند و بعد از زوریخ، شهرهایی از آلمان در لیست پاک‌ترین شهرهای جهان قرار دارند.

کد خبر 414585

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha