همشهری آنلاین: دامنه‌ همکاری دو کشور کره جنوبی و کره شمالی همچنان گسترش می‌یابد. ظرف روزهای آینده قرار است یک اداره مشترک ناظر بر ارتباطات در مرز دو کشور، در خاک کره شمالی، راه‌اندازی شود.

کره شمالی و کره جنوبی

خبرگزاری‌آلمان روز چهارشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) خبر از راه‌اندازی یک اداره مشترک ارتباطات در منطقه کائسونگ، واقع در خاک کره شمالی، داده است.

پارک صنعتی کره شمالی و کره جنوبی پیش از این در کائسونگ واقع بود، اما در سال ۲۰۱۶ در سایه افزایش تنش بین دو کشور به علت مناقشه هسته‌ای تعطیل شد.

قرار بر این است که هر دو کشور ۲۰ نفر از اعضای خود را به این اداره اعزام کنند. وظیفه اداره مشترک ارتباطات دو کشور تلاش برای فعال نگاه داشتن کانال تماس و ارتباطات اعلام شده است.

در عین حال این اداره موظف است زمینه‌های بهبود مناسبات دو کشور را فراهم سازد، از تنش‌های نظامی بین دو کشور بکاهد و در راستای برقراری تماس‌ بین مسئولان آمریکا و کره شمالی تلاش کند.

  • گشایش اداره پیش از دیدار سران

بر اساس توافق صورت گرفته، اداره مشترک ارتباطات دو کشور می‌بایست پیش از برگزاری دیدار رهبران آن با هم راه‌اندازی شود. در همین رابطه قرار است مون جه‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی، روز سه‌شنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) برای دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به پیونگ ‌یانگ سفر کند.

راه‌اندازی اداره مشترک ارتباطات در پیوند با اجرای بخشی از توافق‌های حاصله در دیدار ماه آوریل رهبران دو کشور است. دیدار هفته آینده رهبران دو کشور کره شمالی و کره جنوبی، سومین دیدار آن‌ها در سال جاری است.

کد خبر 416324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =