همشهری آنلاین: طبق نتایج یک مطالعه جدید، افراد مواجه با عود مجدد سرطان شایع پوست ممکن است در معرض ریسک بالا ابتلا به برخی سرطان‌های دیگر قرار داشته باشند.

سرطان پوست نشانه خطر ابتلا به سرطان‌های دیگر است

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه استنفورد آمریکا دریافتند بالاترین ریسک در بین بیمارانی وجود دارد که دارای تعداد دوره‌های زیاد «سرطان سلول پایه‌ای» (BCC) بوده‌اند؛ BCC نوع قابل درمان سرطان پوست است.

همچنین مطالعات نشان داد بیمارانی که در طول ۱۰ سال حداقل شش بار دچار BCC شدند بیش از حد میانگین در معرض ابتلا به سرطان‌های سینه، روده، پروستات و خون قرار داشتند.

در مطالعات قبلی مشخص شده بود افرادی که به هر نوع سرطان پوست مبتلا می‌شوند با افزایش ریسک ابتلا به سایر سرطان‌های پوست، بخصوص ملانوما، مواجه هستند.

دکتر «کاویتا سارین»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد زمانی که افراد به طور مکرر دچار سرطان سلول پایه‌ای شوند، با ریسک بالا سرطان‌های داخلی روبرو هستند، موضوعی که قبلا تشخیص داده نشده است.»

سرطان سلول پایه‌ای که عمدتا ناشی از قرارگیری در معرض نور ماوراءبنفش خورشید است، قابل درمان است. اما به گفته سارین، زمانی که افراد مکررا با عود این نوع سرطان مواجه می‌شوند، می‌تواند علامت آسیب پذیری آنان در مقابل سرطان‌های دیگر هم باشد.

در این مطالعه، محققان DNA شصت و يك بیمار مبتلا به چندین بار سرطان سلول پایه‌ای را بررسی کردند و دریافتند ۲۰ درصد دارای جهش‌هایي در ژن‌هایشان هستند که به ترمیم آسیب DNA در سلول‌های بدن کمک می‌کند. سرطان زمانی متجلی می‌شود که این سلول‌ها غیرعادی رشد کرده و بدون کنترل پخش می‌شوند.

به گفته سارین، «رقم ۲۰ درصد رقم بسیار بالای در مقایسه با کل جمعیت عمومی است.»

با این حال وی تاکید می‌کند این یافته‌ها مبتنی بر گروه کوچکی از بیماران بوده و نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه است.

محققان توصیه می‌کنند افرادی که دارای سابقه چندین بار BCC هستند حتما در مورد سایر سرطان‌ها نظیر سرطان‌های سینه و روده هم تحت غربالگری قرار گیرند.

کد خبر 413270

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha