همشهری آنلاین: محققان دریافتند داروی مورد استفاده در درمان بیماری روده التهابی، آرتروز و واسکولیت می‌تواند در ابتلا به بیماری سرطان پوست نقش داشته باشد.

ارتباط بین داروی آرتروز و سرطان پوست

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه داندی و دانشگاه کوئین مری لندن دریافتند مصرف داروهایي که به طورگسترده برای درمان بیماری روده التهابی، آرتروز و واسکولیت (التهاب عروق خونی) استفاده می‌شود در ابتلا به سرطان پوست نقش دارند.

به گفته محققان، رابطه قوی‌ای بین داروی آزاتیوپرین و یک نوع سرطان پوست که در «کارسینوم سلول سنگفرشی پوستی» (cSCC) یافت می‌شود، وجود دارد.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند استفاده از آزاتیوپرین منجر به افزایش حساسیت به نور UVA می‌شود و شاید یکی از علل ابتلا به سرطان‌های پوست باشد.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از آزاتیوپرین منجر به توسعه اثر مولکولی در سرطان‌های پوست می‌شود و از این رو در تشکیل cSCC نقش دارد.

«شارلوت پرابی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «به تمام پزشکان توصیه می‌کنیم در مورد بیمارانی که دارو آزاتیوپرین مصرف می‌کنند، دستورالعمل‌هایي را در مورد محافظت از خودشان در مقابل نورخورشید تجویز نمایند.»

در این مطالعه، محققان امضاء ژنتیکی تومورهای cSCC مربوط به ۳۷ بیمار را که آزاتیوپرین مصرف می‌کردند، بررسی کردند. محققان دریافتند امضاء ژنتیکی جدید موسوم به امضاء ۳۲، در بیمارانی که آزاتیوپرین مصرف می کردند، وجود داشت.

کد خبر 416445

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha