مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران از وجود ۲۴۲ گود رهاشده در پایتخت که ۹۵ گود پرخطر جزوشان هست، خبر داد.

به گزارش شهرنوشت، سید حمید موسوی، مديركل معماري و ساختمان شهرداري تهران با اعلام این خبر افزود: از مجموع گودهای رهاشده در تهران 95 گود پرخطر، 46 گود میان خطر و 101 گود کم خطر محسوب می‌شوند.

حميد موسوي با اشاره به پراکندگی گودهای پرخطر در پایتخت گفت: بیشترین تعداد گودهای پرخطر با 14 مورد در منطقه 1 قرار دارد و پس از آن منطقه 22 با 11 گود و منطقه 18 با هفت گود، بیشترین تعداد گودهای پرخطر را در خود جای داده اند. در مابقي مناطق نیز تعداد گودهای پرخطر کم‌تر از هفت مورد است و در عین حال در مناطقی مانند 16 و 19 هیچ گود پرخطری مشاهده نشده است.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران در توضیح معیار تمایز گودها از حیث میزان خطر عنوان کرد: برابر مفاد مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی‌سازی) هرگونه گود با عمق بیشتر از 20 متر با خطر بسیار زیاد تلقی می‌شود و گودهای با عمق کم‌تر از 20 متر در گروه گودهای با خطر زیاد یا معمولی قرار می‌گیرند، البته در این مورد باتوجه به این‌که گود با شیب پایدار ایجاد شده یا با دیوار قائم، گودهای زیر 6 متر یا 9 متر به عنوان گودهای معمولی لحاظ می‌شوند.

به گفته موسوی برابر مفاد این ضوابط اگر آب در گود جاری باشد(تراوش) گود با خطر زیاد و بسیار زیاد تلقی می‌شود. همچنین، اگر خاکی که در آن گودبرداری انجام می‌شود دستی یا فاقد چسبندگی قابل اعتماد باشد، نمی‌توان خطر گود را معمولی در نظر گرفت.

او وجود ساختمان "بسیار حساس" در کنار گود را از دیگر معیارهای تشخیص گود به عنوان پرخطر معرفی کرد و گفت: چنانچه ساختمان بدون اسکلت باشد یا نشانه آشکار علائم فرسودگی و ضعف زیاد در باربری در آن دیده شود، یا به دلیل ارزش تاریخی و فرهنگی بنا در صورت نشست خسارات زیادی به آن وارد شود، سازه در دسته ساختمان های بسیار حساس قرار می‌گیرند.

  • عمر بالای 10 سال 28 گود پایتخت

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنانش به متوسط عمر گودهای تهران پرداخت و عنوان کرد: از 242 گود رها شده 27 مورد عمرشان تا یک سال است، 116 مورد بین 1 تا 3 سال، 77 مورد بین 4 تا 10 سال و 28 گود عمرشان بالای 10 سال است.

موسوی ادامه داد: در رابطه با عمق گودها نیز عمق 12 مورد بالای 25 متر، 92 مورد بین 10 تا 25 متر، 52 مورد بین 5 تا 10 متر و 85 مورد زیر 5 متر است. ضمن این‌که 7 گود نيز به دلیل شرایط خاص، امكان اندازه‌گيري دقيق را نداشتند كه این مورد در دست بررسي است .

او در ادامه با اشاره به وجود گودهای بااهمیت گفت: از ابتدای فروردین 96 تا به امروز دو هزار و 176 پروانه برای بناهایی که دارای زیرزمین بیش از یک طبقه هستند، صادر شده است. از این تعداد، هزار و 797 مورد شروع به کار کرده اند و هزار و 80 مورد از مواردی که شروع به کار کرده اند، به مرحله سقف طبقه همکف رسیده اند.

موسوی با تاکید بر اقدام‌هاي اخیر شهرداری تهران در راستای رصد و نظارت بر گودها تصریح کرد: ظرف 6 ماه گذشته از 279 گود در تهران بازدید کرده ایم و از شهرداری های مناطق خواسته ایم تا با مالک برای تعيين تكليف سريع گودها وارد مذاکره یا به استناد ماده 14 بند 55 قانون شهرداری ها خود وارد عمل شوند.

به گفته مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران طی 6 ماه گذشته تعداد گودهای رهاشده از 279 مورد به 242 گود کاهش یافته است.

 

پراکندگی گودها

  • محدودیت‌های مدیریت شهری برای ورود فنی به گودها

موسوی در ادامه با اشاره به محدودیت‌های مدیریت شهری درخصوص ورود فنی به گودها، گفت: براساس قانون ورود فنی به ملکی که پروانه و مهندس ناظر دارد با عواقب خاصی همراه است، به این معنی که اگر اتفاقی رخ دهد دستگاه نظارت و مالک پاسخگوی مراجع قضایی نیستند و شهرداری را به دخالت در اجرا متهم می‌کنند.

او با تاکید بر سایر محدودیت های مدیریت شهری عنوان کرد: از لحاظ قانونی زمانی که مالک پروانه ساختماني خود را دریافت می‌کند و گودبرداری انجام می شود، شروع به کار، محقق شده است. در این شرایط، اگر عملیات متوقف بماند و زمان مندرج در پروانه طی شود، مالک باید عوارض تطویل را پرداخت کند و بعد از آن پروانه باطل شده تمديد می‌شود.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر پر شدن گود برج میلاد طی ماه‌های آینده بیان کرد: پروانه گود برج میلاد سال 91 صادر شد و عمق آن براساس تراز برج، 4 متر است. با توجه به گروه‌بندي موجود و اهميت برج ميلاد، گود در گروه گودهای با خطر بسيار زياد قرار دارد. در حال حاضر جواز ملک فاقداعتبار است و پس از پرداخت عوارض تطویل می‌توان پروانه را تمدید کرد.

موسوی ادامه داد: با این وجود، اين اداره كل و شهرداري منطقه اخطاريه هاي لازم را صادر کرده اند و در ماه جاری هم موضوع پيگيري شده است. البته بر اساس نظر کارشناسان اداره کل معماری و شهرسازی، گود برج میلاد شرایط نگران‌كننده ندارد اما برای روشن شدن تکلیف گود در صورتی که عوامل مربوطه اقدام نکنند، به استناد بند 14 ماده 55 قانون شهرداری ها گود پر می شود. اگرچه هنوز دستوری در این مورد دریافت نکرده‌ایم و باید ببینیم متوليان پروژه چه اقدامی می‌کنند.

به گفته مدیر کل معماری و شهرسازی شهرداری تهران گود ايران زمين نيز به دلیل موقعيت مكاني آن و عمق 30 متری در گروه گودهای با خطر بسيار زياد قرار دارد.

موسوی در پایان با بیان این‌که مالک برخی از گودهای پرخطر دستگاه‌های دولتی و برخی دیگر بخش خصوصی است، عنوان کرد: یکی دیگر از گودهای پرخطر برج سپهر است که مالکیت آن در اختیار بانک صادارت است و ضروری است تا از سوی مالک تعیین تکلیف شود.

کد خبر 411609

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha