همشهری آنلاین: ترامپ رسما پس از پایان نشست کشورهای صنعتی گروه ۷ امضای خود را از زیر بیانیه پایانی این اجلاس پس گرفت. ترامپ در چند پست توییتری تهدید کرد که تعرفه‌های گمرکی جدیدی وضع خواهد کرد. رسانه‌ها از "فضاحت" سخن گفته‌اند

مخالفت ترامپ با بیانیه پایانی گروه ۷ پس از تایید آن

به گزارش دويچه وله، شماری از سران و رهبران شرکت کننده در اجلاس کشورهای صنعتی گروه ۷ و از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نسبت به اینکه شرکت کنندگان در این نشست بتوانند به توافق بر سر یک بیانیه پایانی برسند، ابراز تردید کرده بودند.

به باور صدراعظم آلمان، اختلاف نظرها با ایالات متحده آمریکا به حدی بود که تصویب یک بیانیه پایانی را ناممکن می‌ساخت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اما تا واپسین لحظات و پیش از آنکه اجلاس را ترک کند، نسبت به موفقیت این نشست ابراز خوش‌بینی می‌کرد.

بیانیه پایانی اجلاس کشورهای صنعتی گروه ۷ امضای همه کشورهای شرکت کننده را بر خود داشت. حال آنکه، ترامپ اندک زمانی پس از انتشار بیانیه با انتشار یک پست توییتری اعلام کرد که امضای خود را از زیر بیانیه پس می‌گیرد.

در واپسین ساعات روز شنبه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) ترامپ اعلام کرد که آمریکا با مضمون بیانیه پایانی مخالف است و به نمایندگان این کشور فرمان داده تا از آن حمایت نکنند.

  • پس گرفتن امضا

ترامپ در حین پرواز به سمت سنگاپور نسبت به بیانیه پایانی اجلاس سران و رهبران کشورهای جی ۷ واکنش نشان داده است.

او با هواپیمای ریاست جمهوری "ایر فورس ‌وان" به قصد دیدار و گفت‌وگو با رهبر کره شمالی عازم سنگاپور بود.

آمریکا همراه با سایر کشورهای شرکت کننده در بیانیه پایانی اجلاس کشورهای صنعتی گروه ۷ مشترکا از بازرگانی آزاد و عادلانه دفاع کرده بود.

در بیانیه‌پایانی که امضای ترامپ را نیز بر خود داشت اعلام شده بود که کشورهای صنعتی خواستار کاهش تعرفه‌های گمرکی هستند و بر آنند تا از کمک‌های حمایت‌گرایانه خود از محصولات داخلی بکاهند.

اندک زمانی پس از انتشار بیانیه، ترامپ اعلام کرد که امضای خود را از زیر این بیانیه پس می‌گیرد.

  • خشم ترامپ

اظهارات جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا علت خشم ترامپ بود. ترودو پس از پایان اجلاس کشورهای صنعتی گروه ۷ اعلام کرده بود که کانادا سیاست تعیین عوارض گمرکی بر محصولات آمریکایی را از روز نخست ماه ژوئیه به‌مورد اجرا خواهد گذاشت.

تعیین عوارض گمرکی جدید بر روی کالاهای ساخت آمریکا در واکنش به سیاست وضع تعرفه‌های گمرکی بر روی آلومینیوم و فولاد از سوی آمریکا صورت گرفته است.

ترامپ در پست توییتری خود ترودو را متهم به بی صداقتی کرد و او را فردی ضعیف خواند. این در حالی است که کانادا یکی از نزدیکترین متحدان ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود.

ترامپ در پست توییتری خود نوشت که با عزیمت از اظهارات غلط نخست‌وزیر کانادا در کنفرانس مطبوعاتی‌اش که پس از پایان اجلاس برگزار شد و همچنین با توجه به این نکته که کانادا عوارض گمرکی سنگینی بر محصولات کشاورزان، کارگران و شرکت‌های آمریکایی وضع کرده، آمریکا از بیانیه پایانی حمایت نمی‌کند.

ترامپ تهدید کرده که عوارض گمرکی جدیدی برای خودروهای خارجی در آمریکا تعیین خواهد کرد. به این ترتیب، جنگ تجاری بین آمریکا و دیگر کشورهای صنعتی وارد مرحله جدیدی می‌شود.

کد خبر 407642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار