شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: اختلاف‌های عمیق میان آمریکا و شش قدرت صنعتی جهان، نشست "جی ۷" در کانادا را با خطر شکست روبرو کرده است.

جی ۷

 با این همه دونالد ترامپ که پیش از پایان نشست، کانادا را ترک کرده آن را موفقیت‌آمیز توصیف می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا صبح شنبه (۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد)، حدود پنج ساعت پیش از پایان نشست مشترک سران هفت کشور صنعتی موسوم به "جی هفت"، کانادا را ترک کرد.

دونالد ترامپ با این اقدام، خود را از درگیر شدن در مناقشه سابقه‌دار با کشورهای اروپایی بر سر حفاظت از محیط زیست و مقابله با تغییرات اقلیمی و آلودگی دریاها برحذر داشت.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ساعتی پیش از پایان رسمی نشست "جی هفت" در کبک کانادا همچنان مشخص نیست که آیا هفت قدرت صنعتی جهان، بر سر یک بیانیه مشترک به توافق می‌رسند یا نه.

کارشناسان کشورهای شرکت‌کننده در نشست کانادا، شب گذشته تمام وقت خود را صرف تلاش برای رسیدن به توافق‌های حداقلی کردند اما به نتیجه مشخصی نرسیدند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تاکید کرده که به هیچ وجه با بیانیه‌ای که دستاوردهای کمتری از نشست‌های قبلی "جی هفت" داشته باشد موافق نیست و دست نیافتن به بیانیه مشترک با همه کشورها را به آن ترجیح می‌دهد.

روابط آمریکا و هم‌پمانانش بر سر مسائل گوناگونی از جمله خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران و اعمال تعرفه‌های گمرگی بر واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک با تنش‌های جدی روبروست.

صدراعظم آلمان پیشنهاد کرده که برای حل اختلاف‌ها با آمریکا، راهکارهای مبتنی بر رایزنی و گفت‌وگوی مشترک در دستور کار قرار گیرد. جزئیات این پیشنهاد تا کنون مشخص نشده اما دیگر کشورهای اروپایی شرکت‌کننده در نشست "جی هفت" و کانادا و ژاپن از آن استقبال کرده‌اند.

  • ترامپ؛ ترک زودهنگام نشست گروه هفت

بنابر گزارش‌ها، دونالد ترامپ نشست جی هفت" را ساعت ده صبح روز شنبه به وقت محلی ترک کرده است. یکی از علت‌های این اقدام، دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی کیم جونگ اون عنوان شده که مطابق برنامه قرار است ۱۲ ژوئن در سنگاپور انجام شود.

به رغم شکاف عظیم میان آمریکا و شش کشور صنعتی جهان و حل نشدن بسیاری از اختلاف‌ها، ترامپ پیش از ترک کانادا نشست "جی ۷" را "بسیار موفقیت‌آمیز" توصیف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید به روابط واشنگتن و شش قدرت اقتصادی دیگر جهان بهترین نمره را می‌دهد و در عین حال این حرف به معنی موافقت با هر آنچه آنها انجام می‌دهند نیست.

ترامپ پیش از هر چیز از سیاست‌های تجاری اتحادیه اروپا به شدت انتقاد کرد و گفت این کشورها به خوبی می‌دانند که سیاست‌هایشان تا چه حد به ضرر آمریکا است.

آمریکا از حدود سه ماه پیش برای واردات فولاد و آلومینیوم به این کشور تعرفه‌های گمرکی به میزان ۲۵ و ۱۰ در صد اعمال کرده بود. اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک تا ابتدای ژوئن از این تعرفه‌ها معاف شده بودند که این معافیت تمدید نشد.

  • هشدار به اروپا در مورد اقدام‌های تلافی‌جویانه

دونالد ترامپ به کشورهای اروپایی هشدار داد که از اقدام‌های تلافی‌جویانه و وضع تعرفه‌های گمرکی بر محصولات آمریکایی خودداری کنند.

او بار دیگر از ساختار تجارت جهانی که آن را "عمیقا ناعادلانه" می‌خواند انتقاد کرد و گفت: «ما [ایالات متحده] قلکی هستیم که هر کس آن را غارت می‌کرد و این کار اکنون خاتمه می‌یابد.»

روز جمعه و در نخستین دور از مذاکرات میان سران هفت قدرت صنعتی جهان، هر دو طرف به تشریح مواضع خود درباره تجارت جهانی پرداختند که تداوم اختلاف‌ها را آشکارتر کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد به واشنگتن سفر کند و برای دست یافتن به ارزیابی مشترکی برای خاتمه دادن به اختلاف‌ها تلاش کند. گفته می‌شود ترامپ از این پیشنهاد استقبال کرده است.

سران هفت کشور صنعتی جهان در نخستین دور از مذاکرات خود بر سر برخی مسائل کمتر مناقشه برانگیر، از جمله راه‌اندازی یک سامانه دفاعی مشترک برای مقابله با "اقدامات بی‌ثبات‌کننده" کشورهایی مانند روسیه و چین به توافق رسیده‌اند.

آنچنان که ناظران انتظار داشتند آمریکا، کانادا، ژاپن و چهار کشور اروپایی عضو گروه هفت (بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان) در مذاکرات خود بر سر مواضع مشترک درباره کره شمالی تاکید کردند.

به گفته منابع دیپلماتیک پیشنهاد مشترک رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن برای ایجاد یک منطقه عاری از سلاح اتمی در شبه جزیره کره با استقبال تمام شرکت‌کنندگان در نشست کانادا روبرو شده است.

  • ادامه اختلاف بر سر برجام

تا کنون در مورد، توافق هسته‌ای با ایران که یکی دیگر از مسائل مهم مورد اختلاف میان آمریکا و کشورهای اروپایی محسوب می‌شود، خبرهای تازه و قابل توجهی از کانادا شنیده نشده است.

آمریکا با خروج از برجام قصد دارد با تشدید تحریم‌ها، جمهوری اسلامی را به عقب‌نشینی بر سر مسائلی چون برنامه‌های موشکی و آنچه نقش بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه عنوان می‌شود وادارد.

دونالد ترامپ پس از رایزنی‌های خود در کانادا اعلام کرده که کشورهای گروه هفت بر سر کنترل "جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران" مصمم هستند و واشنگتن با این گروه یا بدون آنها این کار را خواهد کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش از ظهر شنبه در یک پیام توئیتری نوشت که مذاکرات بر سر بیانیه نهایی نشست گروه هفت همچنان ادامه دارد و عدم توافق در مورد آن ضربه‌ای سنگین به روندی است که از چهار دهه پیش ادامه داشته است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید گفت‌وگوهای چند جانبه در قالب گروه هفت بدون موافقت ترامپ با بیانیه نهایی نیز از میان نخواهد رفت.

کد خبر 407587

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها