همشهری آنلاین: دونالد ترامپ با انتشار یک رشته توئیت بار دیگر از کانادا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به ویژه آلمان برای بهره‌وری تجاری یک طرفه آنها از آمریکا به شدت انتقاد کرد.

trump twitter

رئیس جمهور آمریکا در ساعات پایانی شامگاه یکشنبه ۲۰ خرداد در توئیتر خود نوشت: «تجارتی که متقابل نباشد، اسمش منصفانه نیست، بلکه احمقانه است. بنا بر گزارش خود کانادایی‌ها، آنها در تجارت با آمریکا نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار سود نصیب‌شان می‌شود (اصلا فرض کنیم که اغراق می‌کنند). بگیرید دست کم ۱۷ میلیارد دلار. [در حالی که] عوارض گمرکی لبنیات ما [در کانادا] ۲۷۰ درصد است. آن وقت اگر به جاستین [ترودو، نخست وزیر کانادا] بگوییم، بهش برمی‌خورد.»

وی در توئیت دیگری که ساعتی پس از آن منتشر کرد نوشت: «چرا من که رئیس جمهوری ایالات متحده هستم باید اجازه بدهم کشورهای دیگر ارزش افزوده تجاری کلانی داشته باشند، کما این که در طول چند دهه گذشته داشته‌اند، آن وقت کشاورزان، کارگران و مالیات‌دهندگان ما هزینه سود گزاف و نامنصفانه آنها را بپردازند؟ ۸۰۰ میلیارد [دلار] تراز منفی، این برای مردم آمریکا عادلانه نیست...»

 ترامپ در ادامه می‌نویسد: «... بر اینها بیفزائید این موضوع را که ایالات متحده تقریبا تمام هزینه‌های ناتو را می‌دهد تا بسیاری از همین کشورهایی را حمایت کند که در تجارت ما را تیغ می‌زنند (تنها بخشی از هزینه‌ها را می‌پردازند و به ریش ما می‌خندند!). اتحادیه اروپا که ۱۵۱ میلیارد دلار تراز مثبت داشته است باید برای هزینه‌های نظامی سهم بیشتری بپردازد.»

وی در ادامه با انتقاد شدید از آلمان می‌افزاید: «... آلمان یک درصد از درآمد ناخالص ملی خود را (آن هم با احتیاط) به ناتو می‌دهد در حالی که ما ۴ درصد می‌دهیم و این سهم زیادی از درآمد ناخالص ماست. آیا کسی هست که بگوید این درست است؟ ما از اروپا حمایت کردیم (که البته کار خوبی کردیم) در حالی که از لحاظ مالی به شدت در مضیقه بودیم. بعد آنها در تجارت به ناحق به ما ضربه زدند. ولی الان وقت تغییر رسیده است!»

رئیس جمهوری آمریکا پس از یک توئیت کوتاه در مورد ورودش به سنگاپور برای دیدار با رهبر کره شمالی در یک توئیت کوتاه دیگر می‌نویسد: «متأسفم، ما دیگر اجازه نمی‌دهیم دشمنان یا دوستان ما از ما بهره تجاری ببرند. ما باید اولویت را به کارگران آمریکایی بدهیم.»

کد خبر 407776

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha