همشهری آنلاین: به گفته محققان، بجز سن، سابقه خانوادگی، و اشعه‌ها، آلودگی هوا هم می‌تواند یکی از علل ابتلا به تومور مغزی باشد.

آلودگی هوا عامل احتمالی ابتلا به تومور مغزی

به گزارش خبرنگار مهر، پس از سرطان خون، تومور مغزی شایع‌ترین نوع سرطان در میان کودکان است. ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) به عنوان روز جهانی تومور مغزی شناخته شده است. تومور مغزی یک توده غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول‌های تشکیل دهنده، می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد.

تومور مغزی یکی از مرگبارترین مشکلات پزشکی است. درحالیکه علت دقیق ابتلا به تومور مغزی هنوز ناشناخته است فاکتورهای زیادی بر ابتلا به این بیماری نقش دارند.

نتایج یک مطالعه مربوط به قرارگیری بلندمدت در معرض آلودگی هوای محیطی و احتمال ابتلا به تومور مغزی نشان می‌دهد بین آلودگی هوا ناشی از ترافیک و تومورهای مغزی بدخیم ارتباط وجود دارد، اما چنین ارتباطی در رابطه با تومورهای مغزی غیربدخیم مشاهده نشد.

محققان تاکید می‌کنند در رابطه با علت وجود این ارتباط نیاز به تحقیقات بیشتری است.

متخصصان در مورد برخی علائم احتمالی ابتلا به تومور مغزی که نباید نادیده گرفته شوند هشدار می‌دهند: سردردهای مداوم به مدت ۴ تا ۵ روز؛ تشنج؛ ضعف پیش رونده یا فلج نصف بدن؛ مشکلات بینایی یا گفتاری؛ و مشکلات حافظه یا تغییرات رفتاری.

با وجودیکه هیچ شیوه مستقیم پیشگیری از تومور مغزی وجود ندارد، برخی مطالعات به رابطه این بیماری با بسیاری از عوامل بیرونی اشاره کرده‌اند که پیشگیری از آنها می‌تواند به پیشگیری از تومور مغزی کمک کند:

- سبک زندگی سالم از جمله رژیم غذایی و ورزش.

- دوری از سکونت در نزدیکی سیم‌های پرفشار.

- پرهیز از استفاده مداوم از تلفن‌های همراه.

- دور نگه داشتن کودکان از تشعشعات.

کد خبر 407514

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha