همشهری آنلاین: شیر و مشتقات آن به دلیل قابلیت زیستی‌شان، منبع خوب کلسیم هستند.

پنج محصول شیری حاوی کلسیم بالا را بشناسیم

به گزارش خبرنگار مهر، قابلیت زیستی شیر و مشتقات آن بدین معناست که به آسانی توسط بدن جذب شده و به حفظ توازن کلسیم بدن و سلامت استخوان‌ها کمک می‌کنند. در مقایسه با سایر منابع غیرلبنی کلسیم، شیر و مشتقات آن دارای منبع خوب کلسیم هستند. ۱ ژوئن هر سال (۱۱ خرداد) روز جهانی شیر نامیده شده است.

بهترین محصولات شیر که نیاز کلسیم روزانه بدن معادل ۱۰۰۰-۱۲۰۰ mg را تامین می‌کنند، به شرح زیر هستند.

  • ماست: یک فنجان ماست ساده حاوی ۴۵۰ mg کلسیم است. در مقابل، ۱۰۰ mg ماست یونانی حاوی کلسیم کمتری است (حدود ۱۱۰ mg). ماست کم چرب دارای ۴۵۰ mg کلسیم است از این رو منبع بهتر کلسیم تلقی می‌شود.
  • کفیر: این ماده خوراکی حاوی تمامی مواد مغذی مهم نظیر پروتئین، فسفر، ویتامین B۱۲، ویتامین B۲، منیزیم، ویتامینD و حدود ۲۵۰ mg کلسیم است. کفیر در مقایسه با ماست، آنتی‌بیوتیک قوی‌تری تلقی می‌شود، و به هضم و کنترل وزن کمک می‌کند. نحوه آماده‌سازی آن شبیه به ماست است، از این رو حاوی باکتری‌های کشت شده زنده است که لاکتوز درون شیر را تجزیه می‌کند. این ماده خوراکی گزینه بسیار خوبی برای روده و برای افرادی است که تحمل لاکتوز را ندارند.
  • شیر گاو: یک فنجان ۱۰۰ گرمی شیر گاو حاوی ۱۲۵ mg کلسیم است. شیر گاو با ویتامین D که برای سلامت استخوان‌ها مفید است، غنی‌سازی می‌شود. کلسیم و ویتامین D همراه باهم از پوکی استخوان پیشگیری می‌کنند. مصرف شیرگاو ارگانیک توصیه می‌شود چراکه فاقد مواد شیمیایی بوده و هضم آن راحت‌تر است. شیر گاو سرشار از پروتئین هم است.
  • پنیر: ۱۰۰ گرم پنیر چدار حاوی ۷۲۱ mg کلسیم است. برای افرادی که مشکل عدم تحمل لاکتوز را دارند، پنیر چدار و سوئیسی ارجح است چراکه دارای میزان لاکتوز کمی بوده یا فاقد لاکتوز هستند. پنیر چدار دارای میزان پروتئین و کلسیم با کیفیت بالاتر است از این رو در مقایسه با سایر محصولات پنیر بهتر است.
  • پنیر لور (پنیر تازه): ۱۰۰ گرم از پنیر لور حاوی ۸۳ mg کلسیم است. افرادی که دائماً به فکر کنترل وزن خود هستند باید پنیر لور را در بخش رژیم غذایی کلسیم‌شان بگنجانند.

محصولات غنی از کلسیم زیادی وجود دارند که سرشار از مواد مغذی هم هستند. همانطوری که پروتئین برای سلامت ماهیچه‌ها ضروری است، کلسیم هم برای سلامت استخوان‌ها لازم است.

کد خبر 407068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار