همشهری آنلاین: مطالعه جدید ارتباط بین قرارگیری در معرض نور آبی در شب و ریسک بالاتر ابتلا به سرطان‌های سینه و پروستات را نشان می‌دهد.

ارتباط قرارگیری در معرض نور LED و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه

به گزارش خبرنگار مهر، نور آبی طیفی از گستره نور مرئی ساطع شده از اکثر LEDها و بسیاری از صفحات تبلت و تلفن‌های هوشمند است.

به گفته محققان موسسه سلامت جهانی بارسلونا، براساس شدت و طول موج نور، نور مصنوعی، بخصوص در طیف آبی، تولید و ترشح ملاتونین کاهش می‌یابد. در نتیجه قرارگیری در معرض نور مصنوعی در شب، اختلال در ریتم شبانه روزی بدن اتفاق افتاده و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان‌های سینه و پروستات افزایش می‌یابد.

این مطالعه شامل داده‌های پزشکی بیش از ۴۰۰۰ نفر در رده سنی ۲۰ تا ۸۵ سال در ۱۱ منطقه اسپانیا بود. قرارگیری در معرض نور مصنوعی در فضای بسته از طریق تکمیل پرسشنامه‌های شخصی تعیین شد، درحالی که اندازه‌گیری میزان نور مصنوعی در فضای باز در شهرهای بارسلونا و مادرید، براساس تصاویر ماهواره‌ای شهر بدست آمد.

محققان بعد از بررسی داده‌ها دریافتند شرکت‌کنندگانی که بیشتر در معرض میزان بالا نور آبی قرار داشتند ۱.۵ و ۲ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان‌های سینه و پروستات بودند.

کد خبر 404246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =