دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
۰ نفر

همشهری آنلانی: علی‌رغم بارش‌های اخیر در پایتخت مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران اعلام کرده که هنوز میزان بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد منفی است، لذا نباید فریب بارش‌های موقتی را خورد.

باران

محمدرضا بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت بارش‌ها در استان تهران گفت: بر اساس آمار بارش‌ها، تاکنون ۱۸۴ میلی‌متر بارندگی در پایتخت صورت گرفته که این عدد نسبت به سال گذشته که عددی ۲۹۵ میلی‌متری بود ۳۸ درصد و نسبت به درازمدت که عددی ۲۳۷ میلی‌متر بوده ۲۳ درصد کاهش داشته است.

وی در خصوص وضعیت سدهای پایتخت نیز عنوان کرد: در حال حاضر حجم مخازن پنج‌گانه تامین‌کننده آب تهران ۶۵۸ میلیون مترمکعب است و این در حالیست که این عدد در سال گذشته ۸۲۷ میلیون مترمکعب بوده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر این‌که میزان ذخیره سدها نسبت به سال گذشته ۲۱۴ میلیون مترمکعب و نسبت به درازمدت ۳۶۰ میلیون مترمکعب منفی است، اظهار کرد: شرایط فعلی بیانگر این است که در تهران نیز با مشکل آب مواجه هستیم.

به گفته بختیاری، علی‌رغم این‌که در اردیبهشت‌ماه وضعیت بارندگی‌ها نسبت به پارسال بهتر بوده ، اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم، چرا که ذخیره برف تهران نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته و این بدین معناست که چالش‌های تهران در این حوزه همچنان پابرجا است.

وی با تاکید بر این مساله که امسال در شهر تهران جیره‌بندی آب نداریم، بیان کرد: وضعیت استان تهران در قیاس با برخی استان‌ها بهتر ارزیابی شده است، اما این مساله به معنای رفع چالش‌های آبی در پایتخت نیست.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران با بیان این‌که بارندگی‌های اخیر تاثیر چندانی در حل بحران آب پایتخت ندارد، گفت: میزان روان آب‌ها ۷۰۰ میلیون مترمکعب نسبت به گذشته کاهش داشته و پیش بینی می‌کنیم ورودی سدها نیز امسال نسبت به سال قبل ۳۵۰ میلیون مترمکعب کاهش داشته باشد.

در همین راستا چندی پیش علیرضا نوذری پور قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص برنامه‌های در نظر گرفته شده برای مقابله با این بحران در تهران به ایسنا گفت: با قوه قضاییه به منظور برخورد با مشترکان پر مصرف و انشعابات غیر مجاز مذاکراتی را داشته ایم که پس بررسی میزان بارش‌ها و میزان مصرف پس ازاخذ مجوزهای لازم نسبت به مقابله اقدام خواهیم کرد.

کد خبر 404182

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی