همشهری آنلاین: بیست و سومین اجلاس شورای وزیران عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

دبیر کلی اکو برای سه سال به ایران واگذار شد

­به گزارش خبرگزاري صدا و سيما از دوشنبه، در اين اجلاس ، وزراي شرکت کننده تصميمات لازم جهت اجرايي شدن مصوبات موافقتنامه هاي اکو را اتخاذ کردند تا توسعه منطقه اي و به تبع آن سطح زندگي مردم منطقه ارتقاء يافته و مردم منطقه اکو نتايج ملموس همکاري هاي اقتصادي را در زندگي خود احساس کنند.

از ديگر مصوبات اجلاس موضوع انتصاب دبيرکل سازمان بود که دبير کلي اکو به مدت سه سال از 2018 تا 2020 به جمهوري اسلامي ايران واگذار شد.

در بيانيه اجلاس ، کشورهاي عضو از پيوستن جمهوري اسلامي ايران به سازمان جهاني تجارت (WTO) حمايت کردند و مانع تراشي هاي بعضي کشورهاي خارج از منطقه را محکوم کردند.

همچنين پروتکل اصلاحي موافقتنامه مربوط به موسسه استاندارد اکو که مقر آن در جمهوري اسلامي ايران مي باشد تصويب شد و راه براي راه اندازي کامل اين موسسه مهم که براي توسعه تجارت در منطقه بسيار ضروري است هموار شد.

محکوم کردن تحريم هاي يک جانبه اقتصادي عليه کشورها که مانع توسعه اقتصادي و تجارت آزاد ميان ملت ها است از ديگر بندهاي بيانيه وزيران بود.

همچنين تصميماتي براي مشارکت موثرتر اکو در بازسازي افغانستان از جمله طراحي ساز و کار مناسب براي کارآمد تر شدن صندوق ويژه اکو براي بازسازي افغانستان اتخاذ شد.

  • ­ديدار وزراي امور خارجه ايران و ترکمنستان در حاشيه نشست اکو

وزير امور خارجه کشورمان در حاشيه نشست وزراي امور خارجه کشورهاي عضو اکو با وزير امور خارجه ترکمنستان ديدار و گفتگو کرد.

در اين ملاقات دکتر ظريف ضمن اشاره به سفر اخير دکتر روحاني رئيس جمهوري کشورمان به عشق آباد، اين سفر و گفتگوهاي صورت گرفته با رئيس جمهوري ترکمنستان را بسيار مهم ارزيابي و ابراز اميدواري کرد با اجرايي شدن توافقات صورت گرفته در آن سفر، شاهد گسترش روزافزون روابط و همکاريهاي دو کشور در عرصه هاي مختلف باشيم.

وزير خارجه ترکمنستان با تاييد سخنان دکتر ظريف آمادگي کشورش را براي گفتگوهاي بيشتر به منظور زمينه سازي هر چه بيشتر گسترش همکاريها و روابط دو کشور همسايه، اعلام کرد.
در اين ملاقات همچنين در مورد نشست کنوني اکو و همکاريهاي منطقه اي گفتگو شد.

  • بازديد ظريف از نمايشگاه صنايع و هنرهاي دستي کشورهاي عضو اکو در دوشنبه

وزير امور خارجه کشورمان در دومين روز از سفر خود به تاجيکستان در حاشيه نشست وزراي امور خارجه اکو، از نمايشگاهي تحت عنوان صنايع و هنرهاي دستي کشورهاي عضو اکو، در باغ ارم شهر دوشنبه بازديد کرد.

امامعلي رحمان رئيس جمهور تاجيکستان سال 2018 را سال " گردشگري و هنرهاي مردمي" نام گذاري کرده است.

کد خبر 402993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =