همشهری آنلاین: مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین نشست شورای برنامه‌ریزی منطقه‌ای اکو موسوم به RPC روز یکشنبه ۴ اسفند ماه با حضور هیات‌هایی در سطوح عالیرتبه از روسای سازمان‌های برنامه ریزی کشورهای عضو در محل دبیرخانه این سازمان در تهران برگزار شد.

در این مراسم، سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه در سخنانی ضمن اشاره به سابقه همکاریهای منطقه ای کشورهای عضو اکو طی دو دهه گذشته، خاطر نشان ساخت: همکاریهای منطقه ای و گسترش تعاملات باکشورهای همسایه از اولویت های سیاست خارجی ایران است که بی تردید سازمان همکاری اقتصادی ( اکو ) نقش مهمی در این راستا ایفا می‌کند.

به گزارش ایسنا، وی تاکید کرد: کشورهای عضو با بهره‌گیری از تجارب گذشته و الگوهای همکاری دسته جمعی می‌بایست برای گسترش همکاریهای اقتصادی در دهه آینده تلاش بیشتری صورت دهند.

عراقچی در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر تصمیمات متخذه در شورای وزیران اکو، خواستار انجام تغییرات ضروری و اجرای اصلاحات لازم در این سازمان به منظور پاسخگویی به نیازهای روز افزون اعضای اکو و مردم منطقه گردید.

شورای برنامه ریزی منطقه‌ای اکو ( RPC) رکن اقتصادی و تنظیم کننده برنامه های سالانه سازمان است که به طور معمول سالی یکبار در سطح روسای سازمانهای برنامه ریزی کشورهای عضو با نمایندگانی با همان اختیارات تشکیل جلسه می دهد و ضمن بررسی میزان اجرای برنامه ها طی سال گذشته ، برنامه سال آتی سازمان در بخشهای مختلف را تنظیم می کند.

جمهوری اسلامی ایران با برگزاری بیست و یکمین نشست شورای وزیران درتاریخ 5 آذر 1392، ریاست دوره ای اکو را تا زمان برگزاری نشست بعدی وزاری خارجه بر عهده دارد.

نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو تا روز چهارشنبه ( 7 اسفند ماه ) ادامه خواهد داشت.

کد خبر 250628

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار