همشهری آنلاین: محققان دریافته‌اند میوه‌های خانواده توت‌ها که سرشار از آنتی‌اکسیدان و پلی فنول‌ها هستند، علاوه بر بهبود سیستم گوارش و کمک به کاهش وزن، دارای خواص ضدسرطانی هم هستند.

خوردن انواع توت به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، انواع توت‌ها دارای رنگدانه‌های موسوم به آنتوسیانین هستند که عامل رنگ قرمز، آبی و بنفش در این میوه‌ها است.

محققان دانشگاه فنلاند شرقی دریافتند این رنگدانه موجب افزایش عملکرد آنزیم «سیرتوین ۶» (SIRT۶) در سلول‌های سرطانی می شود و کنترل این آنزیم می تواند دریچه ای جدید به سوی درمان سرطان بگشاید.

سیرتوین ها، آنزیم های تنظیم کننده تجلی ژن های هستند که عملکرد سلول ها را از طریق مسیر اصلی سیگنال دهی سلولی کنترل می کند.

افزایش سن موجب تغییر در عملکرد سیرتوین می‌شود و این تغییرات در ابتلا به انواع بیماری‌ها نقش دارند.

سیرتوین ۶ آنزیم کمتر شناخته شده‌ای است که با متابولیسم گلوکز هم مرتبط است.

در مطالعه اخیر، سیانیدین آنتوسیانین جدیدی در انواع توت‌ها شناسایی شده است.

«مینا رهنستو ریلا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «جالب‌ترین نتایج تحقیق ما مربوط به سیانیدین است، آنتوسیانینی که به طور گسترده در بلوبری، انگور فرنگی سیاه، و لینگوبری یافت می‌شود.»

سیانیدین موجب افزایش میزان آنزیم SIRT۶ در سلول‌های سرطانی کلورکتال (راست روده) انسان شد و همچنین مشخص شد موجب کاهش تجلی ژن‌های سرطانی Twist۱ و GLUT۱ و بعلاوه افزایش تجلی ژن عامل توقف تومور FoXO۳ در سلول‌ها می‌شود.

یافته‌ها نشان می‌دهد آنتوسیانین‌ها موجب افزایش فعالیت SIRT۶ می‌شود که در عامل بیماری‌زای سرطان نقش دارند.

یافته‌های این مطالعه می‌تواند نقش مهمی در تولید داروهای جدید برای تنظیم عملکرد SIRT۶ ایفاء کنند.

کد خبر 402401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =