همشهری آنلاین: محققان دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخِنینگِن، یک نقشه ۳ بعدی اولیه را طراحی کرده‌اند که مناطق مناسب برای زندگی انسان در سیاره مریخ را نشان می‌دهد.

مریخ

به گزارش ایسنا به نقل از تک تایمز، محققان دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخِنینگِن (Wageningen University and Research) در هلند، برای تعیین بهترین مکان استقرار انسان­ در سیاره مریخ در آینده، یک نقشه سه بعدی را طراحی كرده‌اند که مکان‌های مختلف ایده‌آل برای زندگی در مریخ را نشان می‌دهد.

ویگر واملینک استاد دانشگاه و زیست‌شناس به همراه دانشجوی خود، اطلاعات جمع‌­آوری شده توسط ناسا و دانشگاه ایالتی آریزونا در این رابطه را در یک سیستم اطلاعاتی رایانه‌­ای جمع‌آوری کرد.

نتایج تحقیقات وی یک مجموعه­‌ای از نقشه‌­های متحرک با چشم‌انداز کشاورزی است که هر یک از این نقشه‌­ها یکی از ویژگی‌­های جزئی سیاره سرخ را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، یکی از این نقشه‌ها راجع به ترکیبات خاک سیاره مریخ است که میزان کلسیم و فلزات سنگین موجود در این خاک را نشان می‌­دهد. لازم به ذکر است نقشه‌­های دیگر نیز اطلاعاتی راجع به آب و هوا، دما و ارتفاع منطقه ارائه می‌­دهند.

به طور کلی، محققان این پروژه تنها یک منطقه مناسب برای استقرار انسان‌ها در سیاره مریخ راتعیین نکرده‌اند و معتقدند در مریخ چندین منطقه برای زندگی انسان مناسب است که ین مناطق امکان کشت گیاه را فراهم می‌­سازند.

واملینک از سال 2013 تا 2016 سه آزمایش راجع به چگونگی کاشت گیاه در سطح مریخ را بررسی کرده است.

وی اظهار کرد که میزان رشد گیاهان در سیاره مریخ مشابه با سیاره زمین است و ممکن است میزان خاک یکسانی در این دو سیاره برای رشد گیاهان مصرف شود.

وی تاکید کرد: البته در حال حاضر این میزان خاک و رشد گیاه در این دو سیاره کاملا برابر با هم نیست و با گذشت زمان در حال برابر شدن است.

در این نقشه متحرک، تمامی مناطقی که برای زندگی در مریخ مناسب تعیین شده‌اند، دارای خاکی مناسب برای رشد مواد غذایی هستند. البته قطب‌های مریخ شامل این مناطق نمی‌­شوند، زیرا اطلاعات محدودی راجع به این قطب‌ها در دسترس است.

کد خبر 402051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار