همشهری‌آنلاین: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در دیدارش از پرل هاربر و یادبود یواس‌اس آریزونا گفت این بنای یادبود را مکانی مقدس می‌داند که درباره آن خوانده و راجع به آن صحبت کرده اما تا کنون آن‌ را ندیده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پس از ورود به این بنای یادبود همراه با ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، به قربانیان حمله هواپیماهای ژاپنی به پرل‌هاربر ادای احترام کرد.

پرل هاربور، واقع در جزایر هاوایی در اقیانوس آرام صحنه حمله غافلگیرکننده ژاپن در روز یکشنبه ۷ دسامبر سال ۱۹۴۱ است که آمریکا را به جنگ جهانی دوم وارد کرد و موجب کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ ملوان و تفنگدار دریایی شد.

در این حمله همچنین ۶۸ تن از غیرنظامیان این منطقه کشته شدند. دسترسی به بنای یادبود یو اس اس آریزونا که در بالای لاشه کشتی آمریکایی ساخته شده، تنها با قایق میسر است.

نتیجه این حمله برای نیروی دریایی آمریکا یک فاجعه کامل بود.۳۶۰ هواپیمای ژاپنی توانستند ۵ رزم‌ناو بزرگ آمریکایی را به همراه ۳ کشتی کوچک‌تر غرق کنند. ۳ رزم‌دناو دیگر به گونه‌ای آسیب دیدند که توان عملیاتی خود را از دست دادند. علاوه بر آن، ۱۸۸ هواپیمای آمریکایی بر روی زمین نابود شده و ۱۵۵ هواپیمای دیگر آسیب دیدند. تا پایان آن روز بیش از ۲۴۰۰ نفر کشته و ۱۲۴۰ نفر مجروح شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، ترامپ پیش از این دیدار طی نشستی با مقام‌هاي نظامی گفته بود که مشتاق این بازدید است.

رئیس‌جمهور آمریکا در آغاز نشستش با رهبران فرماندهی یو ‌اس پاسیفیک که بر عملیات ارتش آمریکا در این منطقه نظارت می‌کند، گفت: قرار است دیداری بسیار کوتاه از پرل هاربر داشته باشم که درباره آن خوانده، صحبت کرده، شنیده و مطالعه داشته‌ام اما تاکنون آن را ندیده‌ام و برای آن خیلی هیجان‌زده هستم.

ترامپ همچنین با فرمانداران مناطق آلاسکا، هاوایی و پاسیفیک که هدف‌های بالقوه کره شمالی برای ضربه زدن به این کشور با موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای هستند، دیدار کرد.

رییس جمهور آمریکا در مسیر اولین دیدار خود از آسیا، در هاوایی توقف کرد.

او پس از پروازی یک روزه از واشنگتن به مقر مشترک پرل هاربر-هیکام رسید.

ترامپ امروز شنبه 13 آبان این مکان را به مقصد ژاپن ترک می‌کند و این اولین توقف او در سفر 11 روزه‌اش برای دیدار از پنج کشور آسیایی خواهد بود. او در این سفر از کره جنوبی،‌چین، ویتنام و فیلیپین نیز دیدار خواهد کرد.

کد خبر 387232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار