همشهری آنلاین: رئیس دولت چین، شی جین‌پینگ، چنان که انتظار می‌رفت در سمت خود به عنوان رئیس حزب کمونیست چین ابقا شد. گزینش اعضای هیأت رهبری جدید به گمانه‌زنی درباره طرح‌های آتی این رهبر ۶۴ ساله دامن زده است.

معرفی هیأت رهبری چین و سنت‌شکنی در حزب کمونیست

به گزارش دويچه وله، با پایان کنگره یک هفته‌ای حزب کمونیست چین، ۲۰۴ عضو کمیته مرکزی این حزب و ۱۷۲ نماینده‌ی حزبی، چنان که انتظار آن می‌رفت، در نخستین نشست خود رئیس دولت، شی جین‌پینگ را به دبیرکلی حزب انتخاب کردند. این خبر را خبرگزاری رسمی چین شینهوا اعلام کرده است.

  • سنت‌شکنی شی در حزب

در پی این انتخاب، رهبر ۶۴ ساله حزب، هفت عضو کمیته دایم هیأت سیاسی را منصوب کرد. این کمیته دایم از قدرت و اختیارات گسترده‌ای برخوردار است.

از اعضای گذشته این کمیته فقط شی و نخست‌وزیر لی که چیانگ هستند که در این کانون قدرت ابقا شده‌اند و بقیه اعضا جدید هستند.

دیگر اعضای انتصابی این محفل قدرت عبارتند از: "لی ژانشو" فرد مورد اعتماد شی و رئیس اداره کل کمیته مرکزی، "هان ژنگ" رئیس حزب منطقه شانگهای، "وانگ یانگ" معاون نخست‌وزیر، "وانگ هونینگ" نظرپرداز اصلی حزب کمونیست، و "ژائو لیی" رئیس تشکیلات حزب که مأموریت مبارزه با فساد بر عهده اوست.

اعضای جدید کمیته دایم همگی پیرتر از آن هستند که بتوانند پنج سال دیگر مقام رهبری حزب را به ارث ببرند. بدین گونه است که شی سنتی را که از زمان اصلاح‌گر بزرگ دنگ شیائوپینگ در مورد مرز سنی اعضای این کمیته رایج بوده، شکسته است.

اینکه جانشین آینده حزب در پرده‌ای از ابهام است، یکبار دیگر به این گمانه‌زنی دامن زده است که او قصد دارد برای سومین بار در مقام خود ابقا شود. این امکان در سمت‌های رئیس حزب و فرمانده کل قوا امکان‌پذیر است، اما برای مقام ریاست جمهوری صدق نمی‌کند، هرچند که این مقام بیشتر تشریفاتی است.

روز سه‌شنبه ۲۴ اکتبر،۲۳۰۰ نماینده حزبی حاضر در کنگره ملی حزب کمونیست چین تصویب کردند که "اندیشه‌های شی جین‌پینگ برای عصر جدید سوسیالیسم چینی" به عنوان "طرح عملی" در مرامنامه‌حزب وارد و ثبت شود. بدین گونه شی در یک مرتبه‌ی تاریخی با بنیانگذار چین کمونیست، مائو تسه تونگ، قرار گرفته است.

از این پس این شی جین‌پینگ است که در آینده در تمام عرصه‌های سیاسی تصمیم آخر را خواهد گرفت. از نظر کارشناسان، ثبت "اندیشه‌های شی" در مرامنامه بدین معناست که حتا پس از پایان دوره‌ی پنج‌ساله او همواره در عالی‌ترین جایگاه سیاسی خواهد ایستاد.

  • گسترش حوزه قدرت

در حالی که رئیس حزب، شی جین‌پینگ، در حوزه سیاست خارجی به دنبال "رؤیای چینی" و "خیزش بزرگ" اقتصادی و نظامی چین در سطح جهانی است، هم‌زمان او در حوزه سیاست داخلی با "شیوه رهبری جمعی" واع گفته و با تمرکز قدرت در دست خود، خواستار اطاعت و نظم از دیگران است.

اگرچه شی با اعلام جنگ علیه فساد مالی میان مردم کشورش محبوبیت کسب کرده است، اما مبارزه‌ی این رهبر حزب کمونیست علیه فساد مالی، فقط متوجه مسئولان فاسد حزبی نیست، بلکه او این اهرم را علیه رقبای سیاسی خود نیز به کار گرفته تا بر قدرت فردی خود بیفزاید.

سه دهه پس از آغاز اصلاحات اقتصادی در چین، شی جین‌پینگ با "اندیشه‌های راهبر" خود می‌کوشد به نقش دولت در هدایت اقتصاد بیفزاید.

کد خبر 386305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار