همشهری آنلاین: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در کنفرانس خبری در بغداد با بیان این نکته که آرزو می‌کنیم که داعش در یک نقطه تجمع کنند تا بتوانیم آنها را به دریا بریزیم، در مورد رفراندوم در اقلیم کردستان عراق، گفت: تجزیه عراق به هر بهانه که باشد، خطای بزرگی است. ایران به شدت مخالف هرگونه اقدام برای تجزیه عراق است و امیدواریم رفراندوم اقلیم کردستان انجام نشود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که به عراق سفر کرده است، با حضور در نشست خبری در محل دارالضیافه رئاسه الوزرا به پرسشهای رسانه های عراقی و تلویزیون های منطقه ای و بین المللی جهان اسلام پاسخ داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین درباره رفراندوم اقلیم کردستان عراق گفت: ایران به شدت مخالف هرگونه اقدام برای تجزیه عراق است و امیدواریم این رفراندوم انجام نشود. عراق یک کشور شناخته شده و عضو سازمان ملل و از اعضای مهم پیمانهای منطقه ای است و تجزیه این کشور خطای بزرگی است که به شهروندان عراقی به ویژه شهروندان شمال عراق آسیب می زند و امنیت و آرامش و پیشرفت آنان را تهدید می کند.

رضایی گفت: تجزیه عراق سرآغاز نا امنی های گسترده در عراق بلکه در کل منطقه خواهد بود و همه دلسوزان عراق، مخالف آن هستند. ما نیز مخالف این رفراندوم هستیم و از رهبران کردستان می خواهیم این کار را متوقف کنند و این مسیر را ادامه ندهند.

  • با تجزیه عراق توطئه تجزیه کشورهای اسلامی به سوریه و ترکیه هم خواهد رسید

وی در پاسخ به پرسش شبکه تلویزیونی نجباء درباره اقدام احتمالی ایران در پاسخ به اصرار برخی مسئولان اقلیم کردستان عراق برای برگزاری رفراندوم گفت: ایران معتقد است عراق نباید تجزیه شود. اگر عراق تجزیه شود، توطئه تجزیه کشورهای اسلامی به سوریه و ترکیه هم خواهد رسید. در واقع دشمنان جهان اسلام می خواهند سوریه و ترکیه را هم تجزیه کنند. آغاز چنین روندی بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت و پیشرفت کل منطقه است.

دبیر مجمع تشخص مصلحت نظام افزود: اصرار نادرست بر برگزاری رفراندوم، یک جنگ تجزیه را به کشورهای عراق، سوریه و ترکیه تحمیل می کند و این جنگ تجزیه ممکن است بیست سال طول بکشد و کل منطقه را نا امن کند. همه دلسوزان امنیت و پیشرفت منطقه و حتی برخی رهبران دلسوز منطقه کردستان عراق، مخالف این رفراندوم هستند.

اهم اظهارات محسن رضايي به اين شرح است:

*ملت و دولت عراق مخالف این رفراندوم هستند. کشورهای همسایه عراق یعنی ایران، سوریه و ترکیه نیز مخالف آن هستند و حتی احتمال دارد ترکیه در اقلیم کردستان عراق، اقدام به مداخله نظامی کند. احتمال وقوع جنگ بین دولت مرکزی عراق و دست اندرکاران رفراندوم نیز وجود دارد. به این ترتیب مردم عراق به طور عام به ویژه مردم منطقه کردستان عراق ضرر خواهند کرد.

*این یک بازی خطرناک است که از سوی برخی رهبران منطقه کردستان با انگیزه های شخصی دنبال می شود. خیلی از رهبران کردستان عراق مخالف رفراندوم هستند ور فقط برخی رهبران کرد با انگیزه های شخصی این پروژه را دنبال می کنند.

*امیدوارم این رفراندوم برگزار نشود زیرا عملا به معنی تجزیه عراق است. عراق، یک کشور شناخته شده و عضو سازمان ملل و دارای مرزهای بین المللی است و تجزیه آن، خطای بسیار بزرگی است زیرا تجزیه این کشور سرآغازی برای ناامنی های خطرناک در منطقه خواهد بود. ما مخالف تجزیه عراق هستیم و برای ممانعت از این اتفاق همه تلاشهای خود را انجام داده ایم. لذا از رهبران کردستان می خواهیم این کار را متوقف کنند و به این پروژه ادامه ندهند.

*خوشبختانه از ان طرف ارتش سوریه و جیش الوطنی هم به مرزهای خودشان رسیده اند و بعد از حدود چهار پنج سال که ارتش عراق و ارتش سوریه در مزهایشان مستقر نبودند امروز در مرزها حضور مقتدرانه دارند و این اتفاق مبارکی برای منطقه است که نشان می دهد که امنیت در عراق برقرار شده است.

*نتانیاهو مرتباً شبها خواب سقوط اسرائیل را ديده و از این رو هر حرکتی را در عراق، سوریه و لبنان در مسیر سقوط خود مي بيند . ان شاء الله این اتفاق خواهد افتاد و اسرائیل سقوط خواهد کرد و فلسطین آزاد خواهد شد.

*حضور ایران در سوریه، عراق و لبنان به درخواست رسمی دولتهای این کشورها صورت گرفته و برای تقویت دولت های دوست و همسایه و عمدتاً در قالب مشاوره سیاسی و نظامی و یک حضور مستشاری بوده است.

*(در پاسخ به پرسش دوم شبکه تلویزیونی آفاق درخصوص مذاکره حزب الله لبنان با داعش برای استرداد اسرا و تبادل پیکرها و سروصدای رسانه های غربی و ارتجاعی منطقه که می گویند متعاقب این توافق اجازه داده شده برخی عوامل داعش از محلی در سوریه به دیرالزور منتقل شوند.) جنجال های امریکا در رابطه با اجازه اخیر حزب الله، برای این است که امنیت سوریه را نمی خواهد. این كه داعش در یک منطقه واحد مانند دیرالزور تجمع كند، به ضرر آنها است. زیرا دیرالزور در ماههای آینده آزاد خواهد شد و داعش در عراق و سوریه به طور کامل از بین خواهد رفت.

*اجازه حزب الله برای انتقال تعدادی از نیروها از درون خاک سوریه به بخش دیگری از خاک سوریه یعنی دیرالزور را به ضرر داعش است. آرزو می‌کنیم که داعش در یک نقطه تجمع کنند تا بتوانیم آنها را به دریا بریزیم.

*سفر آیت الله شاهرودی و من، یک سفر زیارتی است. چند روز به کربلا و سامرا و امروز به کاظمین رفتیم. البته برخی برادران ما و نیز گروههای سیاسی و مذهبی عراق تقاضای ملاقاتهای دوستانه داشتند و دیدارهایی نیز صورت گرفت.

*به رغم خواست صدام که به دنبال ایجاد تصویر قومیتی از جنگ علیه ایران بود، ما هیچ وقت جنگ صدام علیه ایران را جنگ عربها ضد ایران ندانستیم. حتی حمله صدام به ایران را مخالفت مردم عراق با ایران تلقی نکردیم و همان موقع در زمان جنگ می گفتیم ملت عراق با ما و طرفدار ما هستند. نگذاشتیم صدام نعل وارونه بزند و پرچمدار یک قادسیه موهوم شود زیرا معتقد بودیم عربها با ما هستند. صدام را ملعبه دست امریکا و اسرائیل برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران می دانستیم و اجازه ندادیم جبهه ای از کشورهای عربی علیه ایران شکل بگیرد و بزرگترین شکست صدام این بود که نتوانست چنین جبهه ای علیه ایران ایجاد کند.

*سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، حفظ و یکپارچگی تمامیت اراضی کشورها و عدم تغییر در مرزهای بین المللی است. تنها معتقدیم که رژیم اشغالگر و غاصب صهیونیستی باید از بین برود و فلسطین آزاد شود و جنگ و تفرقه افکنی در جهان اسلام پایان پیدا کند.

کد خبر 381156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار