همشهری آنلاین: محسن هاشمی بهرمانی معروف به محسن هاشمی رفسنجانی اولین فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و عفت مرعشی در دوم آبان ماه سال ۱۳۴۰ در قم بدنیا آمده است.

محسن هاشمی
  • تحصيلات

او تحصيلات درسي خودر را در مدارس اسلامي« وليعصر» و «علوي» گذراند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامي، تحصیلات عالی خود را در رشته مهندسی مکانیک دنبال کرد. او در دوره فوق لیسانس به توصيه آيت الله هاشمي، تحقیقاتی را در خصوص نحوه ساخت «راكت‌هاي تاو» انجام داد.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از پلی تکنیک مونترال کانادا است و تا پایان اجرای قطعنامه در خدمت صنعت دفاعی کشور بود و موشک‌های سجیل و شهاب در دوره فعالیت محسن هاشمی در صنایع موشکی ساخته شد.

  • فعاليت‌ها

بعد از رحلت امام خمینی و انتخاب پدرش به عنوان رئیس جمهور، محسن هاشمی «دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور» را پایه‌گذاری کرد.

سپس در سال 76 به شرکت مترو تهران رفت و مترو را از وزارت کشور جدا کرد و به شهرداری تهران داد تا از امکانات دولت و شهرداری برای راه‌اندازی مترو استفاده کند و با الويت بندي توانست بطور متوسط هر سال ۱۰کیلومتر از خطوط حمل و نقل ریلی را راه‌اندازی کند. او از سال 76 تا 89 به مدت 13 سال مديرعامل شركت متروي تهران بود.

او سپس در هشتم مهر سال 92 به معاومت عمراني دانشگاه آزاد اسلامي منصوب شد.

رياست دفتر مجمع تشخيص مصلحت نظام، عضويت در هئيت مديره سازمان صنايع دفاع، نايب رييس اتحاديه بين المللي حمل و نقل عمومي در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا و رياست هييت مديره نقل ريلي ايران از ديگر فعاليت‌هاي كاري محسن هاشمي است.

او همچنين مدير موسسه انتشاراتي « معارف اسلامي» است كه مجموعه خاطرات آيت الله هاشمي رفسنجاني در آن منتشر شده است.

  • آخرين وضعيت 

محسن هاشمي رفسنجاني در پنجمين دوره از انتخابات شوراهاي شهر و روستا با يك ميليون و 756 هزار و هشتاد و شش راي نفر اول برگزيده مردم در حوزه تهران،ري و تجريش شد. 

او در بيست و هشتم مردادماه سال 1396 با راي اعضاي منتخب، رييس شوراي شهر تهران، ري و تجريش شد.

کد خبر 379608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =