همشهری‌آنلاین: مقتدی صدر بعد از سفر پر حاشیه‌اش به عربستان و تغییر رویه‌اش نسبت به این کشور به امارات رفت و ولیعهد ابوظبی در کاخ الشاطی در پایتخت امارات میزبان او بود.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در دیدار با مقتدی صدر رهبر، جریان صدر به بررسی روابط "برادرانه"‌ دو کشور و برخی موضوع‌هاي مشترک پرداخت.

محمد بن زاید در این دیدار همچنین در جریان تحولات عراق قرار گرفت.

ولیعهد ابوظبی در ادامه بر اهمیت ثبات و شکوفایی در عراق تاکید و نسبت به ایفای نقش عادی عراق در جهان عرب ابراز امیداواری کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از العربیه، او با بیان این‌که مشارکت عراق در مسائل جهان عرب به تقویت ثبات و امنیت کشورهای عربی کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده ما، اعراب و مسلمانان باید با هم متحد باشیم و مبلغان تفرقه و اختلاف را حذف کنیم.

ولیعهد ابوظبی تاکید کرد: کشور امارات به لحاظ تاریخی همواره دست یاری خود به سوی ملت عراق را دراز کرده است.

او از مشارکت اقلیت عراقی برادر در نهضتی مبارک که با اسم امارات مرتبط است، تقدیر کرد.

محمد بن زاید بار دیگر پیروزی عظیم عراق بر تروریسم داعش را به صدر تبریک گفت و بر اهمیت استفاده از این مساله برای سازندگی ملی که تمامی عراقی‌ها را متحد کند، تاکید کرد.

او تصریح کرد: تلفات جانی و مالی که در کشورهای عربی شاهد هستیم لزوم همکاری مشترک برای حمایت از جهان عرب را نشان می‌دهد.

دفتر اطلاع‌رسانی مقتدی صدر نیز در بیانیه‌ای از استقبال گرم مقام‌هاي اماراتی از صدر خبر داده و نوشته است، دولت امارات یک هواپیمای خصوصی برای انتقال صدر در نظر گرفت.

ناظران معتقدند، روابط عراق با کشورهای عربی به ویژه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به این کشور برای ایجاد توازن در روابط عربی و منطقه‌ای‌اش کمک کمی‌کند.

این سفر صدر به امارات در کمتر از دو هفته بعد از سفر رسمی به عربستان انجام شده و تحول در روابط یکی از گروه‌های شیعی عراق با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را نشان می‌دهد.

جریان صدر دارای ۳۴ کرسی پارلمانی است و گروه مسلحی با نام "سرایا السلام"‌را هدایت می‌کند که یکی از شاخه‌های حشد شعبی است.

کد خبر 379179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار