همشهری آنلاین: نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق درباره تصمیم رهبران اقلیم کردستان عراق به برگزاری همه پرسی استقلال گفت این اقدام قانونی نیست و نظر سازمان ملل حل و فصل اختلافات میان اربیل - بغداد از طریق گفت وگو و مذاکره است.

سازمان ملل: همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق اشکال قانونی دارد

یان کوبیچ ، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، در خصوص جنبه های قانونی همه پرسی در کردستان عراق گفت، انجام همه پرسی در این منطقه، دارای اشکال قانونی است، چرا که در قانون اساسی عراق این موضوع لحاظ نشده است.

وی در خصوص موضع سازمان ملل در این خصوص ، گفت ، نکته مهم برای سازمان ملل که همواره بر آن تاکید داشته است، اینکه هرگونه تغییر یا اقدامی براساس قانون باشد و از نظر سازمان ملل ، مبنا قانون اساسی عراق است.

کوبیچ، تاکید کرد که موضوع همه پرسی در قانون اساسی عراق لحاظ نشده است.

از یان کوبیچ درباره نظر سازمان ملل در ارتباط با اختلافات بغداد-اربیل سوال شد که وی گفت ، موضع دبیرکل سازمان ملل در قبال مشکلات موجود، حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره و گفت وگوست.

این مقام سازمان ملل در عراق افزود: پیام دبیر کل سازمان ملل به دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم این است که مشکلات خود را از طریق گفت وگو حل کنند و از آنها دعوت کرده است که بنشینند و مذاکره کنند تا راه حلی برای مشکلات فی مابین بیابند.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق تاکید کرد که مذاکرات دولت مرکزی و اقلیم می تواند مبنایی باشد بر هر آنچه که در مذاکرات به آن دست می یابند.

یک هیات از کردستان عراق به ریاست روژ نوری شاویس از رهبران حزب دمکرات کردستان عراق، از روز دوشنبه این هفته در بغداد بسر می برد و تاکنون مذاکراتی با حیدرالعبادی نخست وزیر و فواد معصوم رئیس جمهور و عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق داشته است و ضمن آن با سفیران ایران و آمریکا در بغداد نیز دیدار کرده است.

العبادی دیروز سه شنبه در واکنش به حضوراین هیات در بغداد گفت که از طرح موضوع همه پرسی بویژه پس از موفقیت هایی که با هماهنگی و همکاری بغداد - اربیل در جنگ علیه تروریسم کسب شده، متاسف است.

برخی احزاب عراقی هفتم ژوئن امسال در غیاب جنبش تغییر و حزب جماعت اسلامی کردستان عراق، در جلسه ای به ریاست مسعود بارزانی تصمیم گرفتند همه پرسی استقلال کردستان عراق را در 25 سپتامبر امسال برگزار کنند.

بارزانی، برغم مخالفت های شدید در بغداد و نیز مخالفت های منطقه ای و بین المللی ، همچنان بر برگزاری همه پرسی در زمان اعلام شده اصرار دارد.

وزیر خارجه آمریکا نیز به روایت رسانه های کردی و به نقل از بیانیه های دولت اقلیم کردستان عراق ، در دو هفته اخیردستکم دوبار با مسعود بارزانی تماس داشته و ظاهرا از وی خواستار انصراف از تصمیمش شده است.

داگلاس سیلیمان سفیر آمریکا نیز دیروز در جریان دیدار هیات کرد ، توصیه کرده است که انجام همه پرسی را به خاطر مسائل منطقه و تلاش ها در عرصه جنگ علیه تروریسم به تعویق بیاندازند.

در همین حال هیات کرد دیروز سه شنبه، در دیدار با ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق، در خصوص مذاکرات انجام شده میان اربیل- بغداد بحث و تبادل نظر کرد.

سفیر ایران در پایان این نشست در پاسخ خبرنگاران کرد همراه هیات اعزامی اقلیم، در باره همه پرسی گفت که دیدگاه جمهوری اسلامی ایران را در قبال مساله همه پرسی به اطلاع هیات کرد رساندیم.
مسجدی، بر ادامه گفت وگوها میان اربیل و بغداد جهت حل مشکلات موجود تاکید کرد.

کد خبر 379443

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha