همشهری آنلانی: عراقچی در خصوص اظهارات آمریکایی‌ها مبنی بر حمله به سوریه، با بیان اینکه هشدارهای لازم را به آمریکا داده‌ایم، گفت: هیچ کشوری اجازه ندارد به تشخیص خود عملیاتی را در کشور دیگر و به بهانه اینکه تشخیص داده است که امر خلافی صورت گرفته است، انجام دهد.

عراقچی

به گزارش ایرنا، سید عباس عراقچی در حاشیه اجلاس ویژه بیستمین سالگرد اجرایی شدن سی امین کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی پیرامون ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر استفاه دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی اظهار داشت: هر گونه اقدام خودسرانه آمریکا در گذشته در سوریه و احتمالا در آینده خلاف قواعد بین‌المللی خواهد بود و به شدت محکوم است.

وی گفت: هیچ کشوری اجازه ندارد خودسرانه و به تشخیص خود عملیاتی را در کشور دیگر و به بهانه اینکه تشخیص داده است که امر خلافی صورت گرفته است، انجام دهد.

عراقچی تصریح کرد: موضع قاطع جمهوری اسلامی محکومیت این حمله آمریکا بوده و هشدارهای لازم هم داده شده که هر گونه حمله در آینده هم محکوم خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که مشورت‌ها و رایزنی‌های نزدیکی بین ايران و کشورهای اروپایی در این خصوص جریان دارد افزود: در سفر اخیر آقای ظریف به این موضوع هم پرداخته شد و امیدواریم که دولت آمریکا از هر گونه اقدام خودسرانه و خلاف حقوق بین‌الملل خود‌داری کند.

عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش و وظایف نهادهای بین‌المللی همچون سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در خصوص ادعاهای آمریکا اظهار داشت: سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در پی اجرای کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی است.

وی ادامه داد: این کنوانسیون در حقیقت یکی از موفق‌ترین کنوانسیون‌های خلع سلاح در جهان به حساب می‌آید و بیش از 95درصد سلاح‌های شیمیایی که در دنیا بوده توسط این کنوانسیون منهدم شده است.

عراقچی گفت: هنوز هم کشورهایی هستند که به این سازمان ملحق نشدند یا اگر ملحق شدند هنوز انهدام سلاح‌های شیمیایی خود را طی نکرده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه همچنین گفت: ما از دبیرکل این سازمان آقای اوزومجو که به تهران تشریف آوردند مصرانه می‌خواهیم روند خلع سلاح‌های شیمیایی را ادامه دهند و این روند را تکمیل کنند.

  • ابراز نگرانی از دستیابی گروه‌های تروریستی به سلاح های شیمیایی

وی با ابراز نگرانی از دستیابی گروه‌های تروریستی به سلاح‌های شیمیایی گفت: همان طور که در سوریه شاهد بودیم که گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش با استفاده از این سلاح‌ها به مردم بی‌دفاع حمله کردند و بعد منجر به بحرانی شد که در سوریه پیش آمد و اتهاماتی نسبت به دولت سوریه زده شد.

عراقچی با بیان این که ما از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی می‌خواهیم که در سوریه به وظیفه فنی و حرفه‌ای که دارد دقیقا عمل کند تاکید کرد: تشخیص استفاده از سلاح‌های شیمیایی و طرف‌های استفاده کننده و اتخاذ اقدامات لازم برای جلوگیری از دست‌یابی گروه‌های تروریستی به سلاح‌های شیمیایی از این سازمان انتظار می‌رود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وظایف خودش را در سوریه تا الان انجام داده اضافه کرد: البته این وظایف کامل نیست؛ مسائل و پیچیدگی‌های سوریه را درک می‌کنیم، یک سازمان بین‌المللی با مشکلات عدیده مواجه هست به خصوص از طرف گروه‌های تروریستی هم تهدید شده و مورد حملاتی هم قبلا قرار گرفته است.

عراقچی گفت: ما از این سازمان برای کشف حقیقت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه توسط گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنیم و در این رابطه با دولت سوریه هم در رایزنی نزدیک هستیم.

کد خبر 374879

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha