چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: صباح الاحمد الاصباح، امیر کویت که برای میانجی‌گری بین قطر و کشورهای عربی به جده سفر کرده بود بعد از پایان دیدارش با ملک سلمان، پادشاه عربستان بدون صدور بیانیه‌ای این کشور را ترک کرد.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی کویت "کونا"، صباح الاحمد الصباح، امیر کویت به همراه هیئت همراهش در کنار تلاش‌های عمان برای میانجی‌گیری براي حل بحران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس سه‌شنبه 16 خرداد به جده سفر کرد.

این خبرگزاری این دیدار را "دیداری برادرانه" خواند اما هیچ بیانیه‌ای از این نشست و نتایج دیدار امیر کویت با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان منتشر نکرد.

 اسکای نیوز گزارش داده است، ملک سلمان ۱۰ شرطی که باید قطر ظرف ۲۴ ساعت اجرا کند را به امیر کویت ابلاغ کرده است.

به گزارش ایسنا، ملک سلمان گفته قطر باید از همان سه‌شنبه برای عادی شدن اوضاع این شروط را اجرا کند.

الجزیره نیز گزارش داد، در این دیدار تلاش‌ها برای آرام کردن اوضاع بین قطر و کشورهای عربستان، بحرین، مصر و امارات بررسی شد.

امیر کویت پیش از این دیدار با امیر قطر تماس تلفنی داشت و او را به تلاش براي فیصله دادن بحران، فراخوانده بود.

از سوی دیگر به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، اردن با لغو مجوز شبکه قطری الجزیره، دفتر این شبکه در امان را تعطیل کرد.

در عین حال مقام‌های اردنی از کاهش سطح روابط دیپلماتیک این کشور با قطر خبر دادند.

محمد مومنی، وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت اردن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، بعد از بررسی دلایل بحران در روابط مصر، سعودی، امارات و بحرین با قطر، دولت امان تصمیم گرفته سطح روابط دیپلماتیک خود را با قطر کاهش دهد و مجوز فعالیت دفتر شبکه الجزیره در این کشور را لغو کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این سخنگو اظهار کرد، این تصمیم با هدف حصول اطمینان از ثبات منطقه‌ای و هماهنگ با سیاست‌های کشورهای عرب اتخاذ شده است که هدف آن خاتمه بخشیدن به بحران در منطقه است.

وزیر اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت اردن گفت، کشورش امیدوار است با شرایطی که متضمن آینده‌ای بهتر برای همه مردم کشورهای عربی باشد، بحران موجود با همکاری همه کشورهای عربی حل وفصل شود.

مقام‌هاي اردن عصر سه‌شنبه رسما از سفیر قطر نیز خواستند ظرف چند روز آینده برای کاهش سطح روابط، خاک اردن را ترک کند.

کد خبر 372441

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha