همشهری آنلاین: کابینه ژاپن روز جمعه لایحه کناره گیری امپراتور را تایید کرد و راه را برای نخستین کناره گیری یک امپراتور در این کشور از قریب به دو قرن هموار نمود.

کابینه ژاپن لایحه کناره گیری امپراتور را تایید کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آکیهیتو، امپراتوری ۸۳ ساله ژاپن که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته و دوره درمان سرطان پروستات را طی می‌کند، سال گذشته میلادی در یک سخنرانی بی سابقه گفت که نگران این است نتواند به امور محوله به طور کامل رسیدگی کند و می‌خواهد کناره گیری کند.

ولیعهد وی ناروهیتو ۵۷ ساله جانشینش می‌شود.

این لایحه قرار است به پارلمان فرستاده شود و در آن قانونگذاران ژاپنی پیش از پایان دوره کنونی پارلمان در ماه آتی میلادی آن را تصویب کنند.

یوشیهیده سوگا، دبیرکل کابینه ژاپن در یک نشست خبری گفت: دولت امیدوار است که این لایحه به آسانی تصویب شود.

در حالیکه برنامه‌ای مشخص برای کناره گیری امپراتوری ژاپن در نظر گرفته نشده است، رسانه‌ها اعلام کردند که این روند اواخر ۲۰۱۸ صورت می‌گیرد.

بر اساس قانون کنونی ژاپن، برکناری امپراتور صورت ‌نمی‌گیرد و آخرین باری که یک امپراتوری ژاپن کناره گیری کرد به سال ۱۸۱۷ باز می‌گردد.

این لایحه که برای اولین و آخرین بار تایید شده به آکیهیتو اجازه می‌دهد تا از سمتش بعنوان امپراتور ژاپن کناره گیری کند و به مابقی امپراتورهای این کشور تعمیم داده نمی‌شود.

همچنین در این لایحه به این مساله اشاره نشده که آیا زنان می‌توانند بعنوان امپراتریس تاجگذاری کنند یا خیر. با این حال، احزاب سیاسی ژاپن به دنبال این هستند که این مساله را در جلسات بعدی و مصوبه‌های آتی خود مورد بررسی قرار دهند.

کد خبر 370558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار