شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: دونالد ترامپ گفت که قصد دارد تا بانکهای بزرگ وال استریت را با احیای قانون گلس استیگال، در دو دسته بانکهای بازرگانی و بانکهای سرمایه‌گذاری تقسیم‌بندی کند.

Trump

مهر به نقل از بلومبرگ انگلیسی نوشت: دونالد ترامپ گفت که به طور فعال به خرد و تقسیم کردن بانک‌های بزرگ وال استریت فکر می‌کند؛ او با این اظهارنظر، تلاش های موجود برای احیای قانون گلس استیگال که یک قانون بانکداری عصر اندوه ( ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹ بدترین رکود اقتصادی تاریخ جهان صنعتی پس از سقوط بازار سهام وال استریت رخ داد) است، را تقویت کرد.

ترامپ گفت: من در حال بررسی این امر هستم. برخی افراد دوست دارند به سیستم قبلی برگردند بنابراین ما هم آنرا بررسی خواهیم کرد.

ترامپ در کمپین‌های رقابت ریاست جمهوری‌اش از شعار «گلس استیگال قرن ۲۱ ام» حمایت می‌کرد.

سخنگوی کاخ سفید، شان اسپایسر، در کنفرانسی خبری گفت: ترامپ به این مساله علاقه نشان داده و وزیر خزانه‌داری، استیون منوچین هم توضیحاتی را در این مورد به وی ارائه کرده است اما هنوز برای علنی کردن مباحث آن آماده نشده‌ایم.

اسپایسر ادامه داد: ما هنوز در نقطه‌ای نیستیم که بخواهیم جزئیات مربوط به این مساله را بیان کنیم، ترامپ به طور فعال مشغول بررسی گزینه‌های موجود است و می‌خواهد مسائل دیگر را هم در نظر بگیرد.

یکی از سخنگوهای کاخ سفید به رویترز گفت: گری کوهن یکی از مشاوران اقتصادی ارشد ترامپ در یک دیدار خصوصی با قانونگذاران در ۶ آوریل حمایت ترامپ از این ایده را تشریح کرده است.

قانون گلس استیگال در برابر شکست بازار سهام در ۱۹۲۹ و رکود بزرگ اقتصادی آمریکا تصویب شد. بر اساس این قانون، بانکداری بازرگانی (امور مربوط به پذیرش سپرده و وام دهی) از بانکداری سرمایه‌گذاری (امور مربوط اوراق قرضه) جدا شد. برخی اقتصاددانان معتقدند که تصویب این قانون در آن زمان بر اساس تحلیلی غلط و نادرست بوده است. این قانون در سال ۱۹۹۹ با پشتیبانی آلن گرین اسپن (رییس فدرال رزرو در آن زمان) و لاورنس سامرز (وزیر خزانه‌داری در آن زمان) به کلی لغو شد.

بسیاری از قانون‌گذاران کنار گذاشته شدن این قانون را عامل ایجاد بحران مالی سال ۲۰۰۸ می‌دانند؛ البته وال استریت این ادعا را به کلی رد می‌کند. ترامپ نمی‌تواند به تنهایی این قانون را بازگرداند بلکه کنگره باید یک ورژن جدید از آنرا ارائه کند.

مقامات دولت ترامپ برای بازگرداندن ورژنی به روزرسانی شده از گلس استیگال تلاش می‌کنند در حالی که در طی سال‌های اخیر وال استریت مکررا سیاست‌مدارانی که به دنبال تقسیم بانک‌ها بوده‌اند را شکست داده است.

کد خبر 369080

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد‌ جهان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha