همشهری آنلاین: رئیس‌جمهور سوریه تأکید کرد که این کشور می‌تواند اجازه انجام تحقیقات بین المللی درباره حمله خان شیخون را بدهد به این شرط که این تحقیقات جانبدارانه نباشد.

بشار اسد: حمله خان شیخون صد در صد ساختگی بود | واکنش آمریکا

به گزارش ایسنا، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: ما طی روزهای گذشته با روس‌ها صحبت کردیم و با آن‌ها برای انجام تحقیقات بین المللی همکاری می‌کنیم اما این تحقیقات باید شفاف باشد. ما می‌توانیم اجازه انجام تحقیقات بین المللی درباره حمله خان شیخون را بدهیم به شرط اینکه جانبدارانه نباشد و زمانی که اطمینان حاصل کنیم که کشورهای بی طرف در این تحقیقات شرکت می‌کنند تا از این مسئله برای تحقق اهداف سیاسی استفاده نشود.

اسد گفت: قدرت و نیروی ارتش سوریه از حمله واشنگتن به استان حمص تأثیر نپذیرفت. ما از زمان آن حمله عملیات علیه تروریست‌ها در سایر مناطق سوریه را متوقف نکرده‌ایم. قدرت ما برای حمله به تروریست‌ها از حمله آمریکا تأثیر نپذیرفت.

بشار اسد گفت: غرب و آمریکا با تروریست‌ها همدست هستند و داستان مربوط به حمله شیمیایی در خان شیخون را درست کردند تا بهانه‌ای برای انجام عملیاتشان در سوریه باشد.

حمله شیمیایی خان شیخون از نظر ما صد در صد ساختگی است. حمله آمریکا دلیل حمله شیمیایی در خان شیخون نبود. ما هیچ گونه سلاح شیمیایی در اختیار نداریم و در سال 2013 تسلیحات شیمیایی خود را امحا کردیم.

وی گفت: آمریکا از چند سال پیش به حمایت از تروریست‌ها در سوریه از جمله داعش و جبهه النصره می‌پردازد. ما از تمامی کسانی حمایت می‌کنیم که به دنبال آزادی شهرها و مناطقمان از دست تروریست‌ها باشند.

بشار اسد تأکید کرد: روند سیاسی در ژنو تا به این لحظه فعال نبوده و دلیل آن این است که آمریکا در رسیدن به راهکار سیاسی جدی نیست. آن‌ها می‌خواهند از این روند به عنوان

سرپوشی برای تروریست‌ها استفاده کرده یا از این طریق آنچه را که نتوانستند در میدان جنگ محقق کنند در اینجا به دست آورند.

  • واکنش آمریکا به اظهارات بشار اسد درباره حمله شیمیایی خان شیخون

وزارت خارجه آمریکا به اظهارات رئیس‌جمهور سوریه درباره حمله شیمیایی خان شیخون واکنش تندی نشان داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه متأسفانه تلاش می‌کند تا اطلاعات اشتباهی ارائه داده و تنش ایجاد کند.

تونر گفت: با صراحت می‌گویم این تاکتیکی است که در گذشته روسیه نیز از آن استفاده کرده است. هیچ شکی نیست که حملات اخیر و حمله شیمایی در استان ادلب از سوی نظام و دولت سوریه انجام شده است.

وی گفت: این حمله تنها نقض قوانین جنگی نیست بلکه به نظر ما جنایت جنگی است.

اخیرا حمله شیمایی در خان شیخون رخ داد که غرب و آمریکا دمشق را به انجام آن متهم کردند. آمریکا در واکنش به این حمله به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه در استان حمص حمله کرد.

کد خبر 366898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار