همشهری‌آنلاین: سعد حریری در گفت‌وگو با روزنامه دولتی الاهرام مصر تاکید کرد مخالف سلاح حزب‌الله لبنان است و روابطش با عربستان جای تردید ندارد.

 سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در این گفت‌وگو که قبل از سفرش به مصر انجام شده درباره سلاح حزب‌الله لبنان گفت: متاسفانه سلاح حزب الله عنصری اساسی در اختلاف‌های ملی و تضعیف جایگاه دولت است. به اعتقاد من هیچ سلاحی به جز سلاح ارتش لبنان و سازمان‌های امنیتی ما قانونی نیست و هر سلاح دیگری جای اختلاف نظر دارد.

حریری تصریح کرد: مذاکره با حزب‌الله ادامه دارد. ما همچنان همان موضع را در قبال حزب‌الله داریم و موضع ما تغییری نمی‌کند. ما مخالف هر سلاحی خارج از موسسه‌های دولت هستیم و اعضای حزب الله به سیاست مداخله نظامی خود در بحران سوریه ادامه می‌دهند و همچنان نمی‌خواهند مساله سلاح حزب‌الله حل شود.

به گزارش ایسنا،اوادامه داد: آنچه که امروز ما را در قالب یک دولت جمع می‌کند و ما را بر امتناع از تنش مذهبی بین سنی و شیعه منسجم می‌سازد پیدا کردن راه حل‌هایی برای مشکلات لبنانی‌هاست.

نخست‌وزیر لبنان درباره امکان دیدارش با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفت: به اعتقاد من در حال حاضر شرایط برای چنین دیداری مناسب نیست.

نخست‌وزیر لبنان درباره روابط کشورهای حوزه خلیج فارس و لبنان نیز تصریح کرد: بر هیچ کس پوشیده نیست که برخی گروه‌های لبنانی مواضعی علیه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دارند که بر روابط آن‌ها تاثیر منفی گذاشته و ما به عنوان دولت ارتباط‌های زیادی برای پشت سر گذاشتن این مساله برقرار کردیم و سفر میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان به عربستان و قطر در بهبود این روابط موثر بود.

حریری درباره سردی روابطش با عربستان گفت: روابط ما با مسئولان عربستان سرد نیست و این روابط جای تردید ندارد و همه عمق این روابط را می‌دانند.

نخست‌وزیر لبنان درباره بلوکه شدن حمایت تسلیحاتی ارتش لبنان از سوی عربستان آن را به مواضع و عملکرد برخی گروه‌های لبنانی علیه عربستان و رهبران آن ربط داد و گفت: سفر من به ریاض به دستور کار دو دولت عربستان و لبنان بستگی دارد نه مساله دیگر.

او درباره بحران سوریه نیز ایران و نظام بشار اسد را به عوامل ادامه جنگ متهم کرد و مدعی شد: جنگ همچنان ادامه دارد چون نظام اسد و هم‌پیمان منطقه‌ای اصلی آن یعنی ایران بر راه حل نظامی تکیه کرده‌اند و از مذاکرات کنونی نیز برای تحقق این هدف استفاده می‌کنند.

حریری افزود: نمی‌توان جنگ کنونی در سوریه را با راهکاری غیر از راهکار سیاسی حل کرد چون اکثر ملت سوریه خواهان این مساله هستند و در غیر این صورت جنگ ادامه خواهد یافت.

او درباره روابط کشورش در مصر نیز تلاش هر جناحی برای سوء استفاده از لبنان جهت هدف قرار دادن امنیت مصر و هر کشور دیگر را رد و تاکید کرد: امنیت کشورهای عربی به هم وابسته است و هر گونه هدف قرار دادن هر کشور عربی به دیگری ضرر می‌رساند.

کد خبر 365402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار