چهارشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: سعد حریری در گفت‌وگو با روزنامه دولتی الاهرام مصر تاکید کرد مخالف سلاح حزب‌الله لبنان است و روابطش با عربستان جای تردید ندارد.

 سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در این گفت‌وگو که قبل از سفرش به مصر انجام شده درباره سلاح حزب‌الله لبنان گفت: متاسفانه سلاح حزب الله عنصری اساسی در اختلاف‌های ملی و تضعیف جایگاه دولت است. به اعتقاد من هیچ سلاحی به جز سلاح ارتش لبنان و سازمان‌های امنیتی ما قانونی نیست و هر سلاح دیگری جای اختلاف نظر دارد.

حریری تصریح کرد: مذاکره با حزب‌الله ادامه دارد. ما همچنان همان موضع را در قبال حزب‌الله داریم و موضع ما تغییری نمی‌کند. ما مخالف هر سلاحی خارج از موسسه‌های دولت هستیم و اعضای حزب الله به سیاست مداخله نظامی خود در بحران سوریه ادامه می‌دهند و همچنان نمی‌خواهند مساله سلاح حزب‌الله حل شود.

به گزارش ایسنا،اوادامه داد: آنچه که امروز ما را در قالب یک دولت جمع می‌کند و ما را بر امتناع از تنش مذهبی بین سنی و شیعه منسجم می‌سازد پیدا کردن راه حل‌هایی برای مشکلات لبنانی‌هاست.

نخست‌وزیر لبنان درباره امکان دیدارش با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفت: به اعتقاد من در حال حاضر شرایط برای چنین دیداری مناسب نیست.

نخست‌وزیر لبنان درباره روابط کشورهای حوزه خلیج فارس و لبنان نیز تصریح کرد: بر هیچ کس پوشیده نیست که برخی گروه‌های لبنانی مواضعی علیه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دارند که بر روابط آن‌ها تاثیر منفی گذاشته و ما به عنوان دولت ارتباط‌های زیادی برای پشت سر گذاشتن این مساله برقرار کردیم و سفر میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان به عربستان و قطر در بهبود این روابط موثر بود.

حریری درباره سردی روابطش با عربستان گفت: روابط ما با مسئولان عربستان سرد نیست و این روابط جای تردید ندارد و همه عمق این روابط را می‌دانند.

نخست‌وزیر لبنان درباره بلوکه شدن حمایت تسلیحاتی ارتش لبنان از سوی عربستان آن را به مواضع و عملکرد برخی گروه‌های لبنانی علیه عربستان و رهبران آن ربط داد و گفت: سفر من به ریاض به دستور کار دو دولت عربستان و لبنان بستگی دارد نه مساله دیگر.

او درباره بحران سوریه نیز ایران و نظام بشار اسد را به عوامل ادامه جنگ متهم کرد و مدعی شد: جنگ همچنان ادامه دارد چون نظام اسد و هم‌پیمان منطقه‌ای اصلی آن یعنی ایران بر راه حل نظامی تکیه کرده‌اند و از مذاکرات کنونی نیز برای تحقق این هدف استفاده می‌کنند.

حریری افزود: نمی‌توان جنگ کنونی در سوریه را با راهکاری غیر از راهکار سیاسی حل کرد چون اکثر ملت سوریه خواهان این مساله هستند و در غیر این صورت جنگ ادامه خواهد یافت.

او درباره روابط کشورش در مصر نیز تلاش هر جناحی برای سوء استفاده از لبنان جهت هدف قرار دادن امنیت مصر و هر کشور دیگر را رد و تاکید کرد: امنیت کشورهای عربی به هم وابسته است و هر گونه هدف قرار دادن هر کشور عربی به دیگری ضرر می‌رساند.

کد خبر 365402

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha